Ruský dron Moskit údajně umí rušit ukrajinskou komunikaci a je velmi úspěšný. Dařilo se ho držet v utajení až doteď

Rusko má různé způsoby vedení elektronické války, ale o jejich účinnosti zprávy spíše přeháněly. Informace o novém dronu mohou být pravdivé, nebo může jít o propagandu.

i Zdroj fotografie: Ministerstvo obrany Ruské federace / Creative Commons / CC BY
                   

Ruská armáda tvrdí, že je díky malému dronu schopna účinně rušit nepřátelskou komunikaci a mezi jednotkami tak působit neuvěřitelný zmatek. Alespoň tak jsou popisovány schopnosti nového dronu Moskit určeného pro vedení elektronického boje. Jediným zdrojem informací o něm jsou ale ruské propagační kanály. Není tedy jasné, co je na jeho schopnostech pravdy a kolik takových strojů armáda vůbec má.

Letoun prý umí vypnout komunikaci

Podle videa, které Rusko zveřejnilo, se vlastně nejedná o úplně novou zbraň, ale značně upravený dron Orlan-10. Ruská armáda jich má veliké množství a využívá je k průzkumu nad bojištěm. Ovšem Moskit má být určen nikoli k průzkumu, ale rušení elektronických systémů ve svém okolí. To by mělo znamenat, že jednotky nepřítele by se měly ocitnout bez komunikace a neměly by jim fungovat další systémy jako GPS, případně terminály Starlink.

Podle ruského tvrzení je schopen rušit komunikaci v okolí 5 kilometrů. Armáda ho údajně již opakovaně použila nad ukrajinským bojištěm. S velkým úspěchem, protože jeho nasazení působí mezi ukrajinskými jednotkami zmatek. Tvrzení nelze ověřit. Skutečností ale zůstává, že o různé rušení komunikace a elektroniky se Rusko na bojišti pokouší a s různými výsledky. Má k tomu řadu systémů. Moskit má být jen jedním z nich. Dron prý dokáže do nepřátelských telefonů posílat SMS, zaměřit zdroje vysílání a navést na ně palbu.

Příbuznost s Orlanem je zřejmá

Skutečnost, že jeho základem je Orlan-10, naznačují i záběry. Je totiž startován z rampy pomocí napnutého lana. Po návratu se na základnu snese na padáku a dosednutí ještě tlumí nafukovací airbag. Není známo, zda je Moskit víceúčelový. Tedy jestli dokáže během letu vést elektronický boj a zároveň sloužit jako průzkumný. Je totiž možné, že sledovací systémy z něho musely být sejmuty, aby unesl hmotnost elektroniky.

Orlan-10 je totiž malý dron, který unese jen zařízení o hmotnosti 6 kilogramů. Jeho maximální vzletová hmotnost je 15 kilogramů. Rušicí systém tedy musí být velmi malý a lehký. Pokud se ho ale podařilo do stroje namontovat, letounek je schopen se nad bojištěm vznášet až 16 hodin. Jeho rychlost je až 150 kilometrů v hodině a jeho řídicí stanice může být ve vzdálenosti až 110 kilometrů. Jedinou záhadou je, proč ruská propaganda, která se vždy ráda chlubí, o systému neinformovala již dříve.

Jaké jsou podle vás skutečné schopnosti Moskita?

Zdroj: LampaInfo
Diskuze Vstoupit do diskuze
127 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články