Pýcha Ruska: Superrychlý bezpilotní letoun S-70 Ochotnik-B. Jedná se o skutečnou změnu hry?

S-70 Ochotnik-B je unikátní ruský dron, který oslňuje svojí nenápadností a řadou vylepšení, avšak jeho budoucnost je prozatím nejistá.

i Zdroj fotografie: Public Domain
                   

Ruský bezpilotní dron S-70 Ochotnik-B údajně obdržel podstatné vylepšení svých schopností, které mu mají umožňovat větší nenápadnost. Ochotnik-B je často představovaný ruským obranným průmyslem a vojenskými vůdci jako základní kámen budoucích technologicky vyspělých ruských leteckých sil. Sdílí mnoho vlastností a vylepšení s víceúčelovým letounem Su-57.

Co je zatím o S-70 známo?

Většina toho, co vnější pozorovatelé vědí o S-70, je založena na informacích o projektu dodaných výrobcem. Ochotnik-B, nebo v anglickém překladu jeho ruského názvu Hunter-B, je dron typu samokřídlo. Podle ruských státních médií může dosáhnout rychlosti až 1 000 kilometrů za hodinu. Přesná povaha vybavení S-70 není známa. Zdá se však, že dron má plně vnitřní zbraňové šachty, v nichž nese svůj zbraňový náklad. Samozřejmě prioritou je samotná nenápadnost dronu.

Vývojová dráha S-70

Vývoj bezpilotního letounu S-70 Ochotnik-B údajně začal v roce 2011. Tehdy společnost Suchoj Aircraft Company obdržela zakázku od ministerstva obrany na vývoj těžkého útočného dronu. Ten by pravděpodobně odpovídal vývoji analogických amerických dronů, tehdy patřících společnosti Lockheed Martin a Boeing.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Aby tento letoun lépe plnil svou doplňkovou roli k Su-57, odhalilo Rusko nejnovější verzi S-70 s několika viditelně začleněnými vylepšeními. A to především co se týče jeho schopnosti utajení. Stroj typu Ochotnik-B, který byl odhalen na Novosibirském sdružení pro výrobu letadel v prosinci 2021, obsahuje novou trysku pro výfuk motoru. Ta nadevše zdůrazňuje utajení. Ostatní prvky exteriéru dronu byly zjednodušeny nebo odstraněny. Jednalo se výhradně o antény, výfukové otvory a přívody vzduchu.

Konec vývoje se blíží

Jak se vývoj letounu blíží ke konci, objevují se otázky ohledně budoucí výroby a dodávky dronu. Generální ředitel společnosti United Aircraft Corporation Yury Slyusar zmínil možnost prvních dodávek od roku 2024. Zdá se, že ruský obranný průmysl nemá problém s technickým know-how potřebným k výrobě letounů typu stealth. Skutečným testem bude, zda se podaří tento bezpilotní letoun vyrábět v dostatečném měřítku. Dalším důležitým faktorem pak bude schopnost jeho integrace do ruských leteckých sil.

Co si myslíte o používání moderních bezpilotních letounů v boji?

Zdroj: Science

Diskuze Vstoupit do diskuze
82 lidí právě čte
Zobrazit další články
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Na herpes báječně zabírá i obklad z vaječné skořápky + dalších 6 tipů, jak se ho zbavit rychle a přírodní cestou
Události247.cz
Události247.cz
Prezidentské volby: Jak to, že Babiš už není favoritem? Může za to hned několik jasných věcí
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Francouzský odstřelovač se během první světové války ukryl ve falešné koňské mrtvole vedle německých zákopů
adbz.cz
adbz.cz
Rostlina, kterou klíšťata k smrti nenávidí. Stačí ji usušit a zalít horkou vodou – domácí účinný repelent je na světě