S-70 Ochotnik-B je unikátní ruský dron, který oslňuje svojí nenápadností a řadou vylepšení, avšak jeho budoucnost je prozatím nejistá.
Ruský bezpilotní dron S-70 Ochotnik-B údajně obdržel podstatné vylepšení svých schopností, které mu mají umožňovat větší nenápadnost. Ochotnik-B je často představovaný ruským obranným průmyslem a vojenskými vůdci jako základní kámen budoucích technologicky vyspělých ruských leteckých sil. Sdílí mnoho vlastností a vylepšení s víceúčelovým letounem Su-57.
Co je zatím o S-70 známo?
Většina toho, co vnější pozorovatelé vědí o S-70, je založena na informacích o projektu dodaných výrobcem. Ochotnik-B, nebo v anglickém překladu jeho ruského názvu Hunter-B, je dron typu samokřídlo. Podle ruských státních médií může dosáhnout rychlosti až 1 000 kilometrů za hodinu. Přesná povaha vybavení S-70 není známa. Zdá se však, že dron má plně vnitřní zbraňové šachty, v nichž nese svůj zbraňový náklad. Samozřejmě prioritou je samotná nenápadnost dronu.
Vývojová dráha S-70
Vývoj bezpilotního letounu S-70 Ochotnik-B údajně začal v roce 2011. Tehdy společnost Suchoj Aircraft Company obdržela zakázku od ministerstva obrany na vývoj těžkého útočného dronu. Ten by pravděpodobně odpovídal vývoji analogických amerických dronů, tehdy patřících společnosti Lockheed Martin a Boeing.
Aby tento letoun lépe plnil svou doplňkovou roli k Su-57, odhalilo Rusko nejnovější verzi S-70 s několika viditelně začleněnými vylepšeními. A to především co se týče jeho schopnosti utajení. Stroj typu Ochotnik-B, který byl odhalen na Novosibirském sdružení pro výrobu letadel v prosinci 2021, obsahuje novou trysku pro výfuk motoru. Ta nadevše zdůrazňuje utajení. Ostatní prvky exteriéru dronu byly zjednodušeny nebo odstraněny. Jednalo se výhradně o antény, výfukové otvory a přívody vzduchu.
Konec vývoje se blíží
Jak se vývoj letounu blíží ke konci, objevují se otázky ohledně budoucí výroby a dodávky dronu. Generální ředitel společnosti United Aircraft Corporation Yury Slyusar zmínil možnost prvních dodávek od roku 2024. Zdá se, že ruský obranný průmysl nemá problém s technickým know-how potřebným k výrobě letounů typu stealth. Skutečným testem bude, zda se podaří tento bezpilotní letoun vyrábět v dostatečném měřítku. Dalším důležitým faktorem pak bude schopnost jeho integrace do ruských leteckých sil.
Co si myslíte o používání moderních bezpilotních letounů v boji?