Ruský supertank T-14 byl zachycen v bahně na cvičišti. Video podněcuje spekulace o jeho nasazení

Ruská armáda nutně potřebuje moderní tank, který by se vyrovnal těm západním, nebo je dokonce předčil. Ovšem rozjet výrobu drahého stroje je pro průmysl nesmírně obtížné.

i Zdroj fotografie: Vitaly V. Kuzmin / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Když se v roce 2015 objevil na přehlídce ruský tank T-14 Armata, byl to pro mnohé odborníky šok. Podle propagovaných specifikací se zdálo, že všechny západní tanky jsou minimálně překonané, ne-li zastaralé. Rusko se chlubilo, že jich v roce 2020 bude mít ve výzbroji 2 300. Dnes má asi desítku prototypů a tanky se podle všeho stále nevyrábí. To ovšem neznamená, že je země ráda neukazuje, například na cvičišti v Kazani.

Video může být jen propaganda

Video z výcviku, kde byl tank použit, bylo zveřejněno 20. listopadu 2022. Je otázkou, co znamená. Zda fakt, že se cvičí spolu s vojáky a pak s nimi bude nasazen na Ukrajině. Nebo se může jednat pouze o další propagandistické záběry s Armatou v hlavní roli, které vlastně neznamenají nic. Nasazení na Ukrajině by totiž znamenalo riziko zničení, a tím i ponížení ruského režimu. Ještě horší variantou by bylo zajetí stroje, třeba i poškozeného, kdy by se k němu dostali experti západních států.

T-14 má údajně být nevídaný tank kombinující několik mimořádných schopností. Prvním má být veliká odolnost. Posádka tanku je umístěna ve speciální pancéřované kapsli, která ji chrání. Kromě silného kompozitního pancéřování má být Armata osazen i novým typem reaktivního pancéřování Malachit s lepšími parametry než předchozí varianty ERA, a navíc systémem aktivní ochrany Afghanit určeným k likvidaci přilétajících střel. Tank má být i obtížně zaměřitelný radarem a infračervenými systémy.

iZdroj fotografie: Dmitriy Fomin / Creative Commons / CC BY

Stroj je 10,7 metrů dlouhý a 3,5 metru vysoký. Jeho hmotnost je 55 tun. To je stále výrazně méně, než mají nejnovější typy západních tanků. Je tedy otázka, zda je to dáno menší velikostí, nebo na úkor pancéřování, i když Rusko tvrdí, že má být fenomenální. Stejně tak má být vysoká i rychlost tanku, a to až 80 kilometrů v hodině. Dojezd pak kolem 500 kilometrů. Posádka tanku je tříčlenná.

Dělo s novým typem munice

V bezosádkové věži má být umístěno nové dělo 2A82-1M ráže 125 milimetrů s hladkým vývrtem. Má automatické nabíjení, v zásobníku by mělo být k dispozici 32 granátů. Zbraň byla zkonstruována tak, aby dokázala používat nový typ protitankové munice Vacuum, která má být schopna prorazit i čelní pancíř moderních obrněnců. A také řízené protitankové střely. Perspektivně se počítá s novým dělem ráže 152 milimetrů. Výzbroj tanku pak doplňují kulomety.

Jaká je budoucnost nejnovějšího ruského tanku, je záhadou, protože zprávy se liší. Jedny říkají, že armáda by mohla v roce 2023 dostat 40 strojů. Jiné, zveřejněné v listopadu 2022, uvádí, že státní program, v rámci kterého je Armata vyvíjen, byl zastaven. Každopádně Rusko na některé části tanku, například moderní termovize a další, potřebuje západní komponenty, na které je uvaleno embargo. Tank má být i drahý a je otázka, zda si ho ruská ekonomika za současné situace může dovolit.

Jak reálné podle vás je, že Rusko začne vyrábět T-14 Armata?

Diskuze Vstoupit do diskuze
135 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články