Rusko intenzivně pracuje na novém strategickém stealth bombardéru PAK DA. Vyvíjí pro něj speciální střelu

Provozování a konstrukce strategických bombardérů je velmi nákladná záležitost. Ve výzbroji si je dnes udržují jen ty největší vojenské mocnosti.

i Zdroj fotografie: Parth Satam / Creative Commons / CC0
                   

Sovětský svaz si tradičně udržoval početné strategické letectvo a snažil se udržet v této oblasti krok s USA. S jeho udržováním pokračovalo po rozpadu SSSR i Rusko, ale to žádný nový strategický bombardér nepostavilo, jen pokračovalo ve starých konstrukcích a jejich modernizacích. Avšak to se má změnit, protože již řadu let společnost Tupolev pracuje na stroji nazývaném PAK DA. Vzlétnout by mohl již v příštím roce.

Intenzivně se pracuje na motorech

Alespoň to naznačují zprávy, které mluví o vývoji letadla a konstrukci motorů do něj. Ty se v současné době mají testovat. Zprávy jsou vzhledem k utajení jen velmi kusé, jejich příliv se po rozpoutání války na Ukrajině ještě více zadrhl. Každopádně motory páté generace mají odolávat vysokým tlakům, mají mít široký a dutý ventilátor vyrobený z titanové slitiny, a dokonce by měly produkovat nízké emise a též by měly být velmi úsporné.

O samotném letounu se toho příliš neví. Mělo by jít o stroj se schopností stealth, čili byl by obtížně zachytitelný na radarech. To vyžaduje nejen použití speciálních materiálů, ale i specifických tvarů. Proto se má jednat o létající křídlo, tedy tvar, který je známý ze současných amerických strategických bombardérů B-2. Ostatně i nový americký B-21 a budovaný čínský H-20 by měly mít podobnou konstrukci.

Rusko o konstrukci nového stroje uvažuje již dlouhou dobu. První zmínky se objevily již v 90. letech. Ovšem letectvo vydalo první specifikace až v roce 2007 a o 2 roky později zakázku dostala společnost Tupolev. V roce 2013 bylo oznámeno, že půjde o létající křídlo se schopnostmi stealth, tedy konstrukce, kterou Rusko dosud nepoužívalo. Jeho bombardéry jsou konstrukce klasické, včetně nejnovějších nadzvukových Tu-160.

Pro letoun se vyvíjí hypersonická střela

Letoun by pravděpodobně měl mít čtyřčlennou posádku a dolet kolem 12 tisíc kilometrů. Pohybovat se bude podzvukovou rychlostí, větší důraz má být kladen na dosah a stealth. Měl by mít nosnost až 30 tun pum. Náklad by mohly tvořit klasické konvenční pumy, ale je zamýšlen hlavně jako nosič jaderných zbraní a řízených střel. Nejspíše se tedy z něho budou dát odpalovat střely, jakými jsou Ch-101 a podobné. Podle všech dostupných informací Rusko vyvíjí také novou hypersonickou střelu určenou pro tento stroj.

Zda letadlo v roce 2023 opravdu vzlétne, je otázka, protože Rusko se kvůli válce potýká s embargem na některé technologie a také trpí jeho ekonomika. Strategické bombardéry jsou velmi drahé stroje. V současnosti se stále musí spoléhat na Tu-160 a Tu-22 a vrtulové Tu-95. Všechny již nasadilo do bojů na Ukrajině. Odpalují řízené střely z území Ruska, ale Tu-22 byly použité ke konvenčnímu bombardování Mariupolu.

Jak podle vás bude vypadat nový ruský bombardér?

Diskuze Vstoupit do diskuze
107 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Červená řepa podpoří zdraví srdce, jater, ledvin i střev
Události247.cz
Události247.cz
Inspekce našla v supermarketu Albert myší trus a kontaminované potraviny
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Rychlost produkce hypersonických raket Kinžal je žalostně nízká, a ke všemu je americký Patriot „ztrapnil“, jak nejlépe mohl
adbz.cz
adbz.cz
Popraskané špičky bot se dají zachránit. Díky žehličce budou opět jako nové