Provozování a konstrukce strategických bombardérů je velmi nákladná záležitost. Ve výzbroji si je dnes udržují jen ty největší vojenské mocnosti.
Sovětský svaz si tradičně udržoval početné strategické letectvo a snažil se udržet v této oblasti krok s USA. S jeho udržováním pokračovalo po rozpadu SSSR i Rusko, ale to žádný nový strategický bombardér nepostavilo, jen pokračovalo ve starých konstrukcích a jejich modernizacích. Avšak to se má změnit, protože již řadu let společnost Tupolev pracuje na stroji nazývaném PAK DA. Vzlétnout by mohl již v příštím roce.
Intenzivně se pracuje na motorech
Alespoň to naznačují zprávy, které mluví o vývoji letadla a konstrukci motorů do něj. Ty se v současné době mají testovat. Zprávy jsou vzhledem k utajení jen velmi kusé, jejich příliv se po rozpoutání války na Ukrajině ještě více zadrhl. Každopádně motory páté generace mají odolávat vysokým tlakům, mají mít široký a dutý ventilátor vyrobený z titanové slitiny, a dokonce by měly produkovat nízké emise a též by měly být velmi úsporné.
O samotném letounu se toho příliš neví. Mělo by jít o stroj se schopností stealth, čili byl by obtížně zachytitelný na radarech. To vyžaduje nejen použití speciálních materiálů, ale i specifických tvarů. Proto se má jednat o létající křídlo, tedy tvar, který je známý ze současných amerických strategických bombardérů B-2. Ostatně i nový americký B-21 a budovaný čínský H-20 by měly mít podobnou konstrukci.
Rusko o konstrukci nového stroje uvažuje již dlouhou dobu. První zmínky se objevily již v 90. letech. Ovšem letectvo vydalo první specifikace až v roce 2007 a o 2 roky později zakázku dostala společnost Tupolev. V roce 2013 bylo oznámeno, že půjde o létající křídlo se schopnostmi stealth, tedy konstrukce, kterou Rusko dosud nepoužívalo. Jeho bombardéry jsou konstrukce klasické, včetně nejnovějších nadzvukových Tu-160.
Pro letoun se vyvíjí hypersonická střela
Letoun by pravděpodobně měl mít čtyřčlennou posádku a dolet kolem 12 tisíc kilometrů. Pohybovat se bude podzvukovou rychlostí, větší důraz má být kladen na dosah a stealth. Měl by mít nosnost až 30 tun pum. Náklad by mohly tvořit klasické konvenční pumy, ale je zamýšlen hlavně jako nosič jaderných zbraní a řízených střel. Nejspíše se tedy z něho budou dát odpalovat střely, jakými jsou Ch-101 a podobné. Podle všech dostupných informací Rusko vyvíjí také novou hypersonickou střelu určenou pro tento stroj.
Zda letadlo v roce 2023 opravdu vzlétne, je otázka, protože Rusko se kvůli válce potýká s embargem na některé technologie a také trpí jeho ekonomika. Strategické bombardéry jsou velmi drahé stroje. V současnosti se stále musí spoléhat na Tu-160 a Tu-22 a vrtulové Tu-95. Všechny již nasadilo do bojů na Ukrajině. Odpalují řízené střely z území Ruska, ale Tu-22 byly použité ke konvenčnímu bombardování Mariupolu.