Embargo na vyspělé technologie mělo přibrzdit ruskou výrobu mnoha sofistikovaných zbraní, ale u řady z nich se podařilo najít adekvátní náhrady.
Ruský průmysl, a nejen ten zbrojní, je z velké části závislý na dovozu moderních technologií, protože sám neumí mnohé vyprodukovat. Zavedení embarga po invazi v roce 2014 a ještě více v roce 2022 mělo proto ruský průmysl od mnoha z nich odříznout. Data ale ukazují, že například u klíčových čipů je dovoz téměř na stejné úrovni jako před embargem v roce 2014. Ale čipy již nepocházejí ze západu jako v minulosti.
Po poklesu dovozu čipů jejich počet narostl
Před invazí na Krym a rozpoutání konfliktu na Donbase Rusko dováželo měsíčně čipy v hodnotě kolem 35 milionů dolarů (775 milionů korun) měsíčně. Na konci roku 2022 tato hodnota činila kolem 33 milionů dolarů (665 milionů korun) a předpokládá se, že v roce 2023 bude hodnota na úrovni doby před embargem. Ačkoli po invazi dovoz těchto klíčových součástek klesl skoro na třetinu, Rusku se během roku podařilo obstarat si náhrady.
Největším dodavatelem čipů je dnes Čína, odkud nyní pochází kole 72 procent čipů, proto nemá západní embargo na tyto dodávky vliv. Je samozřejmě otázka, jak kvalitní jsou čínské čipy a na co je lze použít, ale zdá se, že jde o adekvátní náhradu. Další se do Ruska dostávají přeprodejem ze zemí, jako je Turecko, Uzbekistán a další. Podobné to bude i u dalších klíčových položek, jako jsou integrované obvody, polovodiče nebo některé suroviny.
O tom, že se klíčové technologie do Ruska dostávají, svědčí i pokračující výroba moderních zbraní. Ačkoli Rusko vede náročný vojenský konflikt, je schopné do Indie dodávat objednané systémy protivzdušné obrany S-400. Je ovšem pravda, že ztráty těchto systémů jsou na Ukrajině minimální. Do Íránu zase Rusko slíbilo prodat moderní stíhací letouny Suchoj Su-35 Flanker-E a pro svoje ozbrojené síly produkuje i letadla páté generace Suchoj Su-57 Felon. Vyrábí i různé typy naváděných raket vystřelovaných na Ukrajinu.
Mnohé čipy jsou do civilních výrobků i zbraní
Statistická data i poznatky některých expertů naznačují, že Rusko má přístup k mnoha vyspělým technologiím čínského průmyslu. Často jde o věci takzvaného dvojího využití použitelné jak v civilním sektoru, tak v obranném. Čína se tak může tvářit, že Rusku žádné zbraně nedodává, ale ve skutečnosti jeho zbrojní výrobě významně pomáhá. Očividným příkladem mohou být dodávky čínských civilních dronů. Jdou jednoduchou úpravou použít například k průzkumu, případně z nich je možné udělat improvizované sebevražedné drony.
Některé komponenty a součástky směřující z Číny do Ruska jsou jasně vojenského charakteru. Příkladem mohou být navigační zařízení do vrtulníku Mil Mi-17 nebo čínské antény používané do systému RB-531BE pro radioelektronické potlačení radiokomunikačních systémů. Spojené státy v poslední době varují, že by Čína nakonec mohla na Ukrajinu dodávat i zbraně nebo munici, což by na vývoj konfliktu mohlo mít velký vliv.