S toaletou je spojeno hodně zvyků, některé jsou poměrně podivuhodné. Jedním z nich může být i pokládání papíru.
Návštěva veřejných toalet je obvykle spojena s lehkou obavou, co tom zase najdete. A ano, takové záchodky v metru nebo na nádraží skutečně nebývají příjemnou zkušeností. Na vině bývají jak mizerné podmínky, tak podivná individua, na která můžete narazit. A právě po takových zkušenostech vás může napadnout položit si před usednutím na prkénko právě několik kousků toaletního papíru.
Postup s opačným důsledkem
Pokud jde o toaletu jako místnost, bakterie jsou naprosto všude. Pravidelné splachování je vyhazuje z mísy všude po okolí, takže se dostanou od stropu po podlahu. Protože je rulička papíru poblíž, logicky bakterie zasáhnou i tento stojánek. Jenže na rozdíl od zdí a prkénka papír velmi dobře absorbuje vlhkost a je tedy perfektním prostředím pro množení bakterií. Z toho plyne, že pokládání papíru je vyhánění čerta ďáblem.
Ano, prkénko na sobě má také bakterie. Jenže toaletní papír jich má mnohem víc. Tudíž nahrazujete špatný povrch ještě horším. Jediným způsobem, jak zabránit rozptylu bakterií, je splachovat se sklopeným prkénkem. V tomto ohledu mají veřejné toalety dvě zásadní vady. Zaprvé není možné určit, zda to takhle provedli předchozí uživatelé. Nejspíš nikoli. Zadruhé jsou toalety kolikrát v takovém stavu, že mísu jednoduše uzavřít nejde.
Nikoli nejšpinavější
Trochu paradoxem je pak skutečnost, že toaletní prkénka mohou být nejčistší částí toalety. Největší množství bakterií totiž nachytáte na ruce – protože se všeho dotýkáte. Z toho důvodu jsou nejvíc postižené kliky u dveří, dřezy nebo právě toaletní papír. Ano, stejně tak kohoutky umyvadla, ke kterým vždycky spěcháte, abyste ze sebe tu špínu smyli. Samotné toaletní prkénko se s vašima rukama setkává obvykle sporadicky.
Pokud si opravdu chcete vyčistit prostor, noste s sebou hygienické ubrousky napuštěné alkoholem a prkénko prostě otřete. Stejně tak můžete takový ubrousek aplikovat před umytím rukou a na kliku ode dveří. To jsou nejrizikovější místa, pokud jde o bakterie. Myslete ovšem i na to, že naše imunita pravidelně pracuje s venkovními parazity a přílišná hygieničnost může být dlouhodobě i kontraproduktivní.