Proč není bezpečné používat telefon s rozbitým displejem

Nakřápnutý displej telefonu nevypadá jako vážný problém, tedy alespoň pro někoho. Popraskání má ovšem některé důsledky, které vás dost možná nenapadnou.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

V první řadě znamená rozbitý displej problémy při ovládání dotykového panelu. Kromě pomalejších reakcí se nejspíš setkáte i s naprostou absencí reakce přístroje na vaše doteky, bez ohledu na jejich sílu. Případně bude telefon naopak provádět operace, aniž byste se vy osobně čehokoli dotkli. To samé v případě, že se bude displej o něco opírat, například bude položen na polštáři. Zkrátka si nemůžete být úplně jistí reakčností či pasivitou.

Možné poškození vnitřních prvků

Mobilní telefony jsou sestaveny naprosto přesně, takže na sebe součástky nevyvíjí zbytečný tlak. Jakmile je ale tato vnitřní vzájemná rovnováha narušena, může snadno dojít k dalšímu poškození nebo opět neadekvátní funkčnosti. Kromě rozbitého displeje to způsobují například některá příliš pevná pouzdra s kovovou vložkou. Jednak se z nich telefon velmi, opravdu velmi špatně vyjímá, jednak můžete například ztratit kontakt se SIM kartou.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Takto rozhozenému prostředí rozhodně nepřidává vibrační vyzvánění. Protože věci jsou už tak napjaté a teď s nimi ještě začne něco třást. To může narušit chod procesoru, napájení baterie i dalších komponent. A jakékoli související problémy vám s největší pravděpodobností nepokryje záruka. Tohle všechno přitom platí při domácím použití. Jakmile se vydáte ven, přichází další okolnosti, které – přes veškerou svou snahu – nemůžete od telefonu oddělit.

Vlhkost, nepřítel elektroniky

Hlavním protivníkem veškeré elektroniky je vlhkost. A u současných modelů telefonů to platí dvojnásob. Pryč jsou doby, kdy jste mohli mobilní telefony úplně normálně a snadno rozebrat, následně vyfoukat nebo tekutinu vysát kapesníkem. Ačkoli i dnes existují více či méně spolehlivé metody na zbavení se vlhkosti, hranice mezi funkčností a zcela mrtvým přístrojem může být otázkou jediné zapomenuté kapky. Zvláště v případě, že zařízení nemůžete rozebrat.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Prasklé sklo displeje je pak pro jakoukoli vodu otevřenými dveřmi. Stačí si za trochu mizerného počasí potřebovat zkontrolovat zprávy a drobné kapky si ani nestačíte všimnout. Dalšími náklony se pak svižně dostane dovnitř. Vy tak ani nebudete vědět, odkud se vzalo podivné chování celého přístroje. Jedna kapka nemusí hrát roli, problém je, že si akumulace takových kapek pravděpodobně delší dobu nevšimnete. Až tehdy, když bude pozdě.

Jednoduché riziko pořezání a řešení

Dotykové obrazovky už jsou dnes standardem nejen u telefonů, ale i tabletů. Přitom by se mohlo zdát, že prasklina není pro běžné použití (tedy kontakt s kůží) nijak riziková. Jenže právě u těch zdánlivě bezpečných si nedávají lidé pozor a otravné zranění je pak rychle na světě. Nemluvě o tom, že se leknete, telefon nejspíš pustíte a všechno tak ještě zhoršíte. Pro váš zrak to také není to nejlepší prostředí, takže se oči unaví 2–3krát rychleji.

Jestli nemáte na skle velké praskliny nebo rozdrcené části, velmi pomůže ochranná fólie. Základ tak bude ochráněn a vy se vyhnete kontaktům s ostrými částmi. Současně tak vytváříte ochranu před často všudypřítomnou vlhkostí. V případě, že vás havárie telefonu provází pravidelněji nebo se jí vyhnout nelze, pouvažujte o nárazuvzdorném krytu. Ale opět pozor na ty příliš pevné, protože mohou způsobit prakticky totožné problémy.

Jak nejvíc jste si kdy telefon rozbili?

Zdroj: SupportWise
Diskuze Vstoupit do diskuze
136 lidí právě čte
Zobrazit další články