Nejhloupější nápad vůbec –⁠ zapojit mobil do nabíječky přes noc. Odnese to zařízení i jeho majitel

Hodně lidí nabíjí telefon celou noc. Ráno jej odpojí a nevychází z údivu, jak rychle se baterie i při běžném používání vybíjí.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Pokud se tohoto nešvaru dopouštíte často, pak bude zakrátko jedinou vaší starostí rychlé sehnání dalšího zdroje napájení. V čem je tedy zádrhel? Lithiové baterie, které dnes využívá prakticky každý telefon, totiž fungují zcela odlišně. A staré návyky zajeté z tlačítkových telefonů nejen, že nefungují, ale telefonu – a hlavně baterii – postupně škodí. Je zkrátka potřeba najet na trochu jiný přístup, aby vám zařízení sloužilo co nejdéle.

Zapomeňte na formátování a plné nabití

Ještě v době, kdy šly baterie bez problémů vyjmout, a tedy i vyměnit, platilo tzv. formátování nové baterie. To znamenalo, že ji bylo potřeba několikrát plně nabít a plně vybít. Tím pak docházelo k optimálnímu využití. Ani případné poškození nebyl v zásadě problém, protože koupit novou baterii bylo otázkou několika stovek. Současné telefony ji však už mají integrovanou. Odchod baterie do křemíkového nebe tak většinou obnáší koupi celého nového přístroje.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jak je tedy nabíjet? Lithiové baterie nemají rády minima a maxima. Stejně jako jejich předchůdkyně jsou nastaveny na tzv. cykly. Těch je cca 400 a obnáší plné nabití a vybití. Jakmile baterie absolvuje několik set těchto cyklů, začne svoji kapacitu a výkon postupně ztrácet. Tato baterie ovšem funguje ideálně v rozmezí asi 30–80 % svojí kapacity. Z toho vychází, že je nejlepší je nabíjet trochu, ale zato každý den nebo dva.

Pohyb mezi extrémy pro větší životnost

Dle svého denního rytmu si tedy ideálně najděte rutinu, která vám dovolí dobíjet baterii průběžně a po menších dávkách. Vzhledem k tomu, že většina aparátů podporuje dnes i rychlonabíjení, může to být operace na několik málo minut. Dejte si však pozor, abyste se nikdy nedostali na úplné vybití ani plné nabití. Jakmile je tedy baterie něco nad 30 %, zapojte kabel. Když se blížíte k 80 %, vypojte ho a dál telefon používejte.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Nabíjení přes noc je tedy logicky mimo hru, protože během více hodin se baterie jasně dostane na maximum. A nejhorší, co ji může potkat, je průběžné nabíjení a vybíjení, protože bude držena stále na maximu. Další rizika hrozí při vystavení teplu. Tedy v momentě, kdy máte telefon na topení nebo vám na něj ráno začne svítit slunce. Zdá se to jako zanedbatelný vliv, ale jestli je to takhle každé ráno, časem to bezpochyby poznáte.

Telefon zlobí i při správném nabíjení?

Dost možná se setkáte s tím, že i při optimální kapacitě se bude telefon vybíjet poměrně rychle. Někdy vám bude stačit jeden obsáhlejší videohovor a budete zase pátrat po nabíječce. Pokud jste telefon špatně nabíjeli dlouhodobě, nejspíš už jste na šikmé ploše. V případě nového zařízení si ale zkontrolujte aplikace, které běží na pozadí. Dost možná jste si nainstalovali něco, co jste použili jen jednou, ale stále to někde vzadu pracuje.

Revize toho, co máte uvnitř, obecně neuškodí. Dbejte na to, abyste s sebou nosili přístroj, který můžete skutečně využívat, nikoli horu zbytečných dat. Ta vám jen vysávají výkon a paměť. Obojí vám pak může chybět v opravdu potřebných momentech. Revidujte průběžně aplikace, vyházejte nepotřebný balast a fotky i videa pravidelně zálohujte. Budete nejspíš překvapeni, jak efektivní nástroj pak budete zase držet v rukách.

Kdy vám baterie odešla nejrychleji?

Zdroj: Time
Diskuze Vstoupit do diskuze
90 lidí právě čte
Zobrazit další články