Patříte mezi majitele Android telefonu? Pozor na virus Andreed, zaseká vám telefon tak, že už ho nepůjde použít

Majitelé Android telefonů by se měli mít na pozoru. Virus Andreed napadl už miliony zařízení a jeho řádění může člověku zničit celý telefon. Hrozeb je ale mnohem více.

virus Andreed i Zdroj fotografie: VampishBowl / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Mobilní telefony a tablety s operačním systémem Android jsou neustále v nebezpečí. Kyberzločinci opakovaně vymýšlí nové způsoby, jak do těchto zařízení propašovat nebezpečné viry, které znepříjemní jejich používání a v krajním případě ukradnou i citlivé platební údaje. Už delší dobu se přitom na horních příčkách virových statistik drží virus Andreed, který do zařízení stahuje velké množství reklam.

Reklamní virus Andreed

Virus Andreed stojí v průměru za patnácti procenty všech kybernetických útoků, což z něj činí nejběžnější malware vůbec. Tento virus patří do skupiny adware, takže se na první pohled netváří jako nebezpečný virus, který z napadeného zařízení krade platební údaje.

Andreed se šíří především v zařízeních s operačním systémem Android a stahuje do nich velké množství reklam. Zařízení se tak velmi rychle začne přehřívat, sekat a rapidně klesá jeho výdrž. Během několika dnů od napadení se tak zařízení stává v podstatě nepoužitelné. Ačkoliv není Andreed primárně určený ke krádeži citlivých dat, může k tomu dojít pomocí některé z četných reklam, které uživatele přesměrují na nebezpečné stránky.

android, display s lebkou
iZdroj fotografie: Blogtrepreneur / Creative Commons / CC BY-SA
Virus Andreed poškodí vaše zařízení.

Novinka mezi trojskými koňmi

Do povědomí expertů na kybernetickou bezpečnost se v nedávné době dostal nový trojský kůň Spy.Banker.BUL. V tomto případě se jedná o větší nebezpečí než představuje virus Andreed. Kyberútočníci ho využívají především k tomu, aby do napadeného zařízení stáhli jiný malware, kterému říkají Anatsa. Přezdívá se mu „bankovní virus“ a jeho hlavním účelem je napadení bankovních aplikací.

V uplynulém období stál za každým třináctým kybernetickým útokem na operační systém Android. Experti odhalili, že se do zařízení většinou dostane přes aplikace na čtení PDF souborů, které jsou běžně ke stažení v obchodu Google Play. Anatsa se následně stáhne s doplňkovou aktualizací aplikace, kterou sám uživatel potvrdí a díky které se vyhne bezpečnostní kontrole společností Google.

Do třetice všeho hrozného

Další výrazné nebezpečí představuje virus Triada, který opět útočí na bankovní aplikace. Podobně jako virus Andreed šíří nevyžádanou reklamu, ale navíc může manipulovat s platbami v ostatních aplikacích. Dokáže modifikovat autorizační SMS zprávy a manipulovat tak s finančními transakcemi v legitimních aplikacích, jak uvádí web Novinky.cz. Peníze za nákupy pak rovnou přeposílá na účet kyberútočníkům.

Telefon s Google Play

Jediná aplikace vám ukradne všechny důležité informace: Pokud ji máte v telefonu, okamžitě ji smažte

Ze všech těchto případů vyplývá, že by uživatelé neměli podceňovat ochranu svých mobilních telefonů a tabletů. Nějaký druh antivirové ochrany by měl být v dnešní době naprostou samozřejmostí.

Diskuze Vstoupit do diskuze
82 lidí právě čte
Autor článku

Veronika Helmová

Zobrazit další články