Jediná aplikace vám ukradne všechny důležité informace: Pokud ji máte v telefonu, okamžitě ji smažte

Jedna z nejznámějších aplikací na světě má pořádný problém. Její bezpečnost je téměř nulová, můžete přijít o velmi důležitá data.

Telefon s Google Play i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) vydal varování ohledně potenciální hrozby v oblasti kybernetické bezpečnosti spojené s instalací a užíváním aplikace TikTok. Tato hrozba je zaměřena na informační a komunikační systémy kritické informační infrastruktury, informační systémy základní služby a významné informační systémy. Tento varovný signál však neovlivní běžné uživatele, ale měl by upozornit ty, kteří pracují s důležitými systémy. 

Na Tiktok pozor

Současně NÚKIB doporučuje veřejnosti zvážit, jakým způsobem používá aplikaci TikTok a co sdílí přes ni. Osobám ve významných funkcích, jako jsou politici nebo veřejní činitelé, se nedoporučuje aplikaci vůbec používat. NÚKIB vydal toto varování na základě kombinace vlastních analýz a informací od svých partnerů. Obava z bezpečnostních rizik spočívá především v rozsáhlém sběru uživatelských dat a způsobu, jakým jsou tyto údaje zpracovávány, nakládány a využívány. Důležitým faktorem je také právní a politické prostředí v Čínské lidové republice, kde sídlí společnost ByteDance, která vlastní a provozuje sociální platformu TikTok. 

Nebezpečná aplikace 

Toto varování má okamžitou účinnost a povinné subjekty podléhají zákonu o kybernetické bezpečnosti musí podniknout přiměřená bezpečnostní opatření. Hrozba je klasifikována na úrovni „Vysoká“, což znamená, že je pravděpodobná až velmi pravděpodobná. NÚKIB vyzývá k zákazu instalace a používání aplikace TikTok na zařízeních, která mají přístup ke kritickým systémům. Hlavním cílem je minimalizovat potenciální bezpečnostní rizika. Tyto kroky jsou v souladu se zákonem o kybernetické bezpečnosti, který stanoví, že NÚKIB má za úkol zajistit bezpečnost v oblasti kybernetické bezpečnosti. 

Tiktok iZdroj fotografie: Depositphotos

Tiktok ví mnohé

Ředitel NÚKIB, Lukáš Kintr, zdůrazňuje, že varování nemá rozlišovat mezi uživateli z různých sektorů, ale mělo by sloužit k ochraně zájmů České republiky a bezpečnosti všech občanů. Sběr velkého množství dat a způsob, jakým jsou tyto údaje získávány, může zvýšit riziko kybernetických útoků a ohrozit bezpečnost a strategické zájmy České republiky. TikTok shromažďuje rozsáhlé informace o uživatelích včetně údajů o jejich zařízení, aktivitách a komunikaci.

Zdroj: Nukib
Diskuze Vstoupit do diskuze
132 lidí právě čte
Autor článku

Patrik Burčal

Zobrazit další články