Pokud bojový letoun do dronu nenarazí, dostat ho z oblohy jen proudem vzduchu nemůže. Bayraktar TB2 průlety Su-27 ustál

Drony jsou sice nepilotované, ale jejich sofistikované systémy si dokáží poradit i s nečekanými podmínkami. Jen tak sfouknout z oblohy turecký dron nelze.

i Zdroj fotografie: Uživatel Bayhaluk / Creative Commons / CC BY-SA
                   

O tom, jak snadno mohou bojové letouny dostat moderní dron na zem v případě, že na něj nestřílejí, se vede debata od doby, co ruský letoun Suchoj Su-27 Flanker poškodil nad Černým mořem americký General Atomics MQ-9 Reaper. Podle všeho to není tak jednoduché, jak by se mohlo na první pohled zdát. Video z tureckých médií ukazuje průlety ruského letounu, pravděpodobně Su-27, kolem dronu Bayraktar TB2, který je bez problému ustál.

Pilot letounu na dron vypouštěl i palivo

V incidentu mezi ruským letounem a americkým dronem se pilot letadla choval evidentně agresivně, na dron vypouštěl palivo a pak nad ním prolétal. Po jednom průletu měl MQ-9 viditelně poškozenou vrtuli a nakonec skončil na dně moře. Podle americké verze do něho ruské letadlo narazilo, což Rusko odmítá. Naopak přišlo s historkou o údajně nebezpečných manévrech dronu. Samozřejmě je otázka, zda pouhé průlety kolem by dokázaly moderní dron opravdu dostat dolů.

iZdroj fotografie: RAF / Creative Commons / OGL

Video z tureckých médií naznačuje, že to nebude tak lehké. Letoun Su-27 na něm kolem dronu proletí hned dvakrát. Stroj se při každém průletu evidentně rozkýve, což asi není při náporu vzduchu od mohutného bojového letadla nic překvapujícího. Pak ale systémy dle všeho nezvyklou situaci správně vyhodnotí, zareagují ovládacími prvky a dron po chvilce pokračuje v cestě, aniž by například ztratil výšku.

Hmotností letadlo dron převýší více než 40krát

Rozdíl mezi TB2 a Su-27 je přitom propastný. Zatímco bojový letoun má na délku 21,9 metru, dron jenom 6,5 metru, dron má maximální vzletovou hmotnost 700 kilogramů, letadlo přes 30 tun. Stejně tak i v rychlosti, zatímco tlačná vrtule dronu udělí rychlost maximálně 222 km/h, u nadzvukového stroje je to až Mach 2,35. Kdo by v takové přetlačované vyhrál, je jasné, ačkoli náraz může fatálně poškodit i větší stroj.

Na celém incidentu je ale jedna zvláštnost, a to skutečnost, že dron patří Ukrajině a že se ho ruský letoun nepokusil sestřelit. Zpráva naznačuje, že Su-27 nemusel být vyzbrojený, což je vzhledem k válce mezi Ruskem a Ukrajinou velmi podivné. I kdyby neměl v podvěsu žádné protiletadlové střely, disponuje ještě autokanonem ráže 30 milimetrů se 150 náboji. Dostat křehký dron z oblohy by s jeho pomocí byla doslova hračka. Jediná varianta je, že jde o incident ještě z doby před válkou.

Jak věrohodné je podle vás video z incidentu?

Diskuze Vstoupit do diskuze
136 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články