Repasované tanky T-80 jsou rychlé, ale doplácí na svůj velký nedostatek. Nejnovější verze navíc střílí projektily z ochuzeného uranu

Modernizace tanků jsou jedním ze způsobů, jak je udržet po dlouhá léta na potřebné výkonnostní výši. Vzhledem k ceně vozidel jde o velmi rozšířenou praxi.

i Zdroj fotografie: Vitalij V. Kuzmin / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Ruská armáda má ve výzbroji řadu tanků, které jsou sovětské konstrukce, i když některé byly vyrobeny již v Rusku. Přesto její hlavní sílu tvoří modernizované sovětské stroje. Tím nejlepším je bezpochyby tank T-80. Ten má za sebou několik modernizací, tou nejnovější je verze označovaná jako T-80BVM. Existuje od roku 2017. I v současné době se na ní pracuje, ruská armáda před nedávnem oznámila objednávku dalších 50 strojů.

Plynová turbína zajistila rychlost

Sovětský svaz vyvíjel celou řadu tanků. Jedním z pokusů bylo získat stroj, který by byl poháněn plynovou turbínou. Ta totiž poskytuje mnohem větší výkon, a tedy i vysokou rychlost. Pokusy existovaly dlouho, ale realizace se dočkaly až v 70. letech. Tehdy začala sériová výroba tanku T-80. Do služby byl přijat v roce 1978. Byl velmi rychlý, dosahoval až 80 kilometrů v hodině, a o něco větší než T-72 nebo T-64. Existuje i ukrajinská verze, která je vybavena klasickým motorem. Plynová turbína má ale velkou spotřebu, dojezd tanku bývá jen kolem 330 kilometrů.

Vývoj tanku se nezastavil a v roce 1985 přišla varianta označená jako BV, která měla vylepšený pancíř a místo na instalaci dynamické ochrany. Tanky byly nasazeny až v čečenském konfliktu. Když se ale ukázalo, že Rusko není schopno produkovat tanky Armata, které představilo v roce 2015, dočkal se stroj dalšího vybavení. Společnost Omsktransmash představila další vývoj, který dostal označení BVM, a první objednávky přišly v roce 2017.

Jde o v mnohém vylepšený stroj, s lepší ochranou i výzbrojí. Na trupu je namontováno reaktivní pancéřování typu Relikt. To je mnohem účinnější než předchozí varianty a mělo by poskytovat ochranu i proti tandemovým HEAT hlavicím. Na tanku je pak v zadních částech instalovaná i ochranná slat mříž. Vylepšen měl být i motor, ale tanky T-80 obecně využívají několik druhů motorů.

Nové dělo i zaměřovač

Hlavní změnou pak má být vylepšená výzbroj. Tank disponuje novým typem zaměřovače Sosna-U, který je používán na novějších T-90. Dostal také nové dělo 2A46M-5 s novým automatickým nabíjením. To umožňuje používat i munici s ochuzeným uranem, která je velmi účinná proti silně obrněným cílům. Její nejznámější použití bylo americkou armádou při válce v Iráku, kdy se ukázala pro tanky sovětských konstrukcí doslova smrtící.

Kolik přesně má ruská armáda těchto tanků v současnosti k dispozici, není jasné, ale patří k tomu nejmodernějšímu v její výzbroji. Překonávají je pouze stroje T-90. Ale ani zvýšená ochrana nezabránila ztrátám tanků, z ukrajinského bojiště existují snímky zničených T-80BVM s typicky oddělenou věží po explozi munice. Ukrajině se také podařilo tanky ukořistit a používá je i v boji proti jejich bývalým vlastníkům.

Co jsou podle vás největší kvality tanků T-80?

Diskuze Vstoupit do diskuze
130 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články