Opravář prozradil tajemství, jak prodloužit životnost pračky o 10 let. Výrobci to schválně zákazníkům neříkají, aby na nich vydělali

Opravář prozradil tajemství, jak prodloužit životnost pračky o 10 let. Není divu, že o tom výrobci praček nemluví, chtějí na nás vydělat. Umíte se o svou pračku řádně starat?

zákaz starých praček i Zdroj fotografie: Birdies100 / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Mnoho lidí si stěžuje, že moderní spotřebiče nevydrží to, co kdysi. Ačkoliv je na tomto tvrzení hodně pravdy, často za brzký odchod spotřebičů do křemíkového nebe může také to, jak se o ně staráme. Především životnost pračky značně závisí na tom, kolik péče ji věnujeme. Při pravidelné údržbě a dostatečné péči můžeme její životnost prodloužit až o 10 let.

Životnost pračky máme ve vlastních rukách

Schválně si zkuste vzpomenout, kdy naposledy jste vyčistili filtr vaší pračky. Pračka patří do kategorie spotřebičů, které jsou pro naše životy naprosto nepostradatelné. Málokdo však ví, jak se o tento důležitý spotřebič správně starat. Přitom právě filtr může významně ovlivnit životnost vaší pračky. V průběhu praní se do něj zachytává velké množství nečistot, které filtr zanáší. Pokud jej párkrát do roka nevyčistíte, přestane postupně plnit svou funkci. Pračka se může díky ucpanému filtru začít přehřívat a po čase se doslova odvaří.

Pravidelná údržba filtru přitom není nijak náročná činnost. Před čištěním vypojte pračku ze zásuvky a vypodložte okolí pračky ručníky, které zachytí vytékající vodu. Následně stačí otevřít drobná dvířka, která se nachází v pravém dolním rohu pračky. Filtr pak stačí důkladně očistit a osušit. Možná se sami budete divit, jak velké nečistoty dokázal zachytit.

životnost pračky
iZdroj fotografie: No machine-readable author provided. Poo~commonswiki assumed (based on copyright claims). / Creative Commons / CC BY-SA
Vodní kámen může vaší pračku nenávratně poškodit.

Tichý zabiják jménem vodní kámen

Po filtru byste měli věnovat pozornost také pravidelnému odstraňování vodního kamene. Ten se během praní zachycuje na topném tělesu pračky. Příliš velký nános vodního kamene může pračku nenávratně poškodit. To platí především v domácnostech, které mají příliš tvrdou vodu. V závislosti na tvrdosti vody byste tak měli vodní kámen čistit zhruba jednou měsíčně.

Jak během chvilky usušit oblečení? Sušička ani fén není potřeba. Mnohdy postačí samotná pračka

Při čištění vodního kamene zvolte nejdelší prací cyklus a do dávkovače nalijte 100 g kyseliny citronové a 200 ml 10 % octa spolu s pracím prostředkem, jak uvádí web Aazdraví.cz. Poté pračku naprázdno pusťte. Prodloužená životnost pračky několikanásobně vyváží spotřebovanou energii při čištění. Jakmile cyklus čištění dokončíte, věnujte pár minut také dávkovači na prací prostředky a gumovému těsnění dveří. Obojí řádně vyčistěte a zamezte tak množení škodlivých bakterií.

Diskuze Vstoupit do diskuze
66 lidí právě čte
Autor článku

Veronika Helmová

Zobrazit další články