Prodáváte věci na internetu? Měli byste to zvážit, každý prodávající bude muset zaplatit mastnou pokutu

Prodáváte věci na internetu? Pak byste měli být obezřetní, i za prodej věcí, které už nepotřebujete, může přijít pokuta.

Peníze v kapse i Zdroj fotografie: Policie ČR
                   

Díky internetu je dnes prodej různých věcí mnohem snazší než dříve. Jenže i za to může v dnešní době přijít pokuta. Internetová tržiště, jako jsou sBazar, Aukro nebo Marketplace, jsou stále oblíbenější mezi lidmi. Nicméně tato forma obchodování může přinést i finanční rizika, neboť stát dohlíží na internetový prodej a vyžaduje od prodejců podávání informací. Jestliže prodáváte na internetu, je třeba být obezřetní, protože úřady se nebrání použít opatření včetně vysokých pokut.

Obří pokuta

Podle informací z ledna letošního roku stát začal shromažďovat data o prodejcích a jejich tržbách z online tržišť. Platformy jsou nyní povinny sdílet s finančním úřadem údaje o těch, kteří uskuteční více než 30 prodejů nebo dosáhnou příjmů přesahujících 2000 eur (přibližně 49 tisíc korun) za rok. Toto opatření vychází z evropské směrnice, na niž byly členské státy povolány. Podle webu Kupi mohou provozovatelé online platforem čelit vysokým pokutám, které mohou dosáhnout až 1,5 milionu korun.

Daně z online obchodů

Pokud spadáte do skupiny prodejců, kteří splňují stanovená kritéria, finanční úřad bude o vaší činnosti informován. Nicméně ne vždy to znamená, že se pro vás něco dramaticky změní. Prodeje přes online platformy jsou obvykle osvobozeny od daně, pokud prodejce nevykonává prvky podnikatelské činnosti. Existují však výjimky, jako například prodej auta vlastněného méně než jeden rok, kde je nutné zaplatit daň z příjmu.

iZdroj fotografie: Depositephotos

Poplatky a pokuty

Je-li prodejní činnost provozována v těchto výjimečných situacích, měli byste být obezřetní. Zvláště v případě prodeje auta může být neodvedení daně problémem. Finanční úřad může nařídit nejen doplatit daň, ale také uhradit jednorázové penále, což může být až 50 nebo 100 procent z doměrky. Odborníci zdůrazňují důležitost transparentnosti v průběhu těchto transakcí, abyste se vyhnuli nepříjemným následkům. V opačném případě může přijít obří pokuta.

Diskuze Vstoupit do diskuze
115 lidí právě čte
Autor článku

Patrik Burčal

Zobrazit další články