Pokud jste někdy navštívili opravdu luxusní restauraci, dostali jste nejspíš na velký talíř kousek něčeho drobného a zaplatili jak za celý stůl. Má to ovšem své důvody.
Drahé a luxusní restaurace jsou místem, kde je nejspíš mimo očekávat guláš a šest knedlíků. Pokud se v takovém místě ocitnete náhodou nebo poprvé, nejspíš i tak budete mít pocit určité disproporce. Hlavně pokud jde o cenu a množství jídla, které nakonec obdržíte na talíři. Jenže chyba lávky, za velikostí jídla stojí hned několik důvodů. Jsou pochopitelné a nejspíš díky nim přehodnotíte svůj pohled právě na vysokou gastronomii.
Cena, vzhled a požitek
Prvním faktorem, který je třeba vzít v úvahu, je cena surovin a práce. To, z čeho se tyto pokrmy skládají, nekoupíte v každém řeznictví, čemuž odpovídá i cena. Například kilogram kvalitního kaviáru stojí asi 10 000 dolarů, což je skoro čtvrt milionu korun. Pak není divu, že je ho v jídle jen troška. Ostatně vybrané suroviny už mají v názvu to, že jdou pečlivě vybrané ze zástupu jiných, které lze najít v běžném obchodě.
Drahá jídla jsou také o estetickém požitku, což s velkou porcí není moc proveditelné. Méně prvků na talíři dovoluje lepší provedení a zákazník restaurace tak skutečně jí i očima. Malé porce jsou také kombinací mnohem více prvků a složek, což dovoluje variabilitu chutí. Uvědomte si, že předkrm a dezert nejspíš obsahuje potraviny, které pocházejí třeba z deseti koutů světa. Platíte za to, že je máte zkombinované na jednom talíři a užíváte si jejich souhru.
Umění kuchaře a vzpomínka
V běžných restauracích je vzhledu a provedení také věnována určitá pozornost, jenže vybrané restaurace si na tomhle zakládají. Každý kousek je pečlivě aranžován a sestavení jídla na talíř je stejně náročné, jako jeho příprava. Například francouzské jídlo Gariouillou sestává z 16 odlišných kusů zeleniny, z nichž je každý připraven zvlášť. Každý chod i každé sousto se pak stává jasnou vzpomínkou a pokrm si nespletete s žádným dalším.
Prvkem těchto pokrmů je také jedinečnost a jasný pocit zákazníka, že si užil něco zcela výjimečného. Ne nadarmo se říká, že „dobrého málo naroste“, protože kvalita skutečně přichází vždycky v menším množství. Psychologie tu hraje svou roli také. Malá porce je nezvyklá a už první pohled vzbuzuje vaše očekávání. Každý pokrm je pak zvláštní výpravou do nových míst a za novým vjemem chutí i vůní. Navštívili jste někdy takovou restauraci? Jak jste se cítili?