Přišla vám na telefon tahle SMS zpráva? Během několika sekund po jejím přečtení vám zmizí všechny peníze z bankovního účtu

Na tyto telefonní hovory ani SMS zprávy nereagujte. Jedná se o podvod, který z vás má vymámit přístup do vašeho bankovního účtu. Na tohle si rozhodně dejte pozor!

hovor vás připraví o peníze i Zdroj fotografie: Depositephotos
                   

Kyberzločinci přišli s novým trikem, jak z lidí vymámit přístup do jejich bankovního účtu a připravit je o všechny peníze. V období daňového vyúčtování k tomu zvolili právě údajné daňové přeplatky, které důvěřivé lidi přimějí reagovat na podezřelé telefonáty a SMS zprávy. Pokud i vám zavolá někdo z finanční správy nebo ministerstva financí, pravděpodobně se jedná o podvod.

Přístup do bankovního účtu

Jako u většiny těchto případů jde podvodníkům o nekontrolovaný přístup do vašeho bankovního účtu, ze kterého vám následně ukradnou všechny peníze. Zavolají vám z neznámého čísla a hlasový automat vás informuje o tom, že finanční správa eviduje daňový přeplatek ve výši několika desítek tisíc korun. Už tahle zpráva by ve vás měla probudit podezření. Přesto se najde dost důvěřivých lidí, kteří na vyzvání hlasového robota zmáčknou nějaké číslo na klávesnici.

citlivá data uživatelů, klávesnice PC
iZdroj fotografie: Carissa Rogers / Creative Commons / CC BY-SA
Finanční úřad je další zneužívanou autoritou pro kyberpodvody

Následně dotyčný obdrží SMS zprávu s odkazem, který se tváří jako legitimní odkaz ministerstva financí ve tvaru mfcrcz-cz.eu. Nadbytečná doména v odkazu by měla fungovat jako další vykřičník. Přiložený odkaz důvěřivé oběti přesměruje na stránku, která se tváří jako portál MOJE daně.

Přihlášení pomocí bankovní identity

Abyste získali slibovaný daňový přeplatek, musíte se do portálu samozřejmě přihlásit. To můžete udělat dvěma způsoby – pomocí bankovní identity nebo přes datovou schránku. Oba způsoby podporují důvěryhodnost tohoto podvodu. Přihlášení pomocí bankovní identity je přitom totožné s přihlašovacími údaji do vašeho elektronického bankovnictví. Využitím této možnosti poskytnete podvodníkům nekontrolovaný přístup do vašeho bankovního účtu.

email tohoto operátora

Až 50 % Čechů v ohrožení: Klienti tohoto operátora se stali terčem nesčetných podvodů

Všechno je to podvod

Finanční správa všechny varuje, že hovory s hlasovým automatem nikdy nepoužívá. Stejně tak vám nikdy nezašle SMS zprávu s odkazem na nějaké webové stránky. Dále připomíná, že přeplatky na daních se začínají vyplácet až od 2. dubna a většina lidí je získává automaticky do své výplaty. Před podobnými praktikami se tedy mějte na pozoru. Pokud vám bude někdo slibovat daňový přeplatek ve výši několika desítek tisíc korun, zamyslete se, zda je pro vás něco takového vůbec reálné a všechny takové informace si předem raději ověřte.

Diskuze Vstoupit do diskuze
81 lidí právě čte
Autor článku

Veronika Helmová

Zobrazit další články