Máte počítač s Windows? Dejte si pozor, nový podvod vás brzy může okrást o velké sumy peněz

Majitelé počítačů s operačním systémem Windows jsou v ohrožení. Jedno kliknutí připraví člověka o velké sumy peněz, je potřeba si dát pozor. Stát se to může každému.

neplatné bankovky i Zdroj fotografie: Depositephotos
                   

Kybernetické útoky často cílí především na soukromé uživatele, nevyhýbají se však ani firmám. Se svým zážitkem se podělila i redakce webu Chip.cz, kterým podvodníci nabízeli ochranu jejich operačního systému Windows. Šíření podobných zkušeností mezi širší veřejnost je více než nutné, protože podlehnutí podobnému podvodu může uživatele stát velké sumy peněz.

Z účtů mizí velké sumy peněz

Než se podíváme na konkrétní případ z redakce Chip.cz, pojďme si ujasnit, jaké následky může takový kybernetický podvod mít. Podvodníci se často vydávají za pracovníky velkých nadnárodních společností, jako je právě Microsoft nebo Google. Velmi časté jsou i případy, kdy se dotyčný představí jako pracovník banky nebo dokonce policista, který vyšetřuje nějaký kybernetický útok.

Ve všech případech se vás dle svých slov snaží ochránit před hrozbou kybernetického útoku. Hrozbou, kterou představuji oni sami ve chvíli, kdy s dotyčnými hovoříte. Zmanipulovatelné oběti totiž během chvilky přichází o citlivé osobní údaje nebo dokonce o velké sumy peněz.

velké sumy peněz, notebook
iZdroj fotografie: Kārlis Dambrāns from Latvia / Creative Commons / CC BY-SA
Podvodníci vás jménem Windowsu připraví o velké sumy peněz.

Údajná podpora z Microsoftu

Telefonní hovor, na který měla „štěstí“ redakce webu Chip.cz, měl naprosto ukázkový průběh. Anglicky mluvící podvodníci se v telefonu představili jako pracovníci společnosti „Microsoft Corporation“ a snažili se svou oběť přesvědčit, že chtějí zajistit bezpečí jejího počítače. Vysvětlovali, že každé brouzdání po internetu představuje potenciální hrozbu a zvyšuje riziko stažení nebezpečného malware.

Redakce se však nenechala obalamutit a zklamaní podvodníci sami hovor ukončili ve chvíli, kdy jim oznámili, že celý hovor monitorují a žádné zařízení s Windowsem nevlastní. Kdyby však v hovoru pokračovali, podvodníci by se jim pravděpodobně snažili vnutit nějakou aktualizaci softwaru, která by však místo lepšího zabezpečení poskytla podvodníkům platební informace a celý podvod by skončil ztrátou velké sumy peněz.

Windows aktualizace

Majitelé Windows počítačů, pozor: Pokud se vám ukáže nová aktualizace, neklikejte na ni. Podvodníci převezmou kontrolu nad vaším PC

Zahraniční hovor z tuzemského čísla

Zajímavé na celém případu je, že hovor přišel z tuzemské čísla, přestože podvodníci byli jednoznačně cizinci. Kyberútočníci si uvědomují, že zahraniční čísla by jim u nás nikdo nezvedl, a proto pomocí metody spoofing napodobují existující telefonní čísla tuzemských firem nebo institucí.

Diskuze Vstoupit do diskuze
73 lidí právě čte
Autor článku

Veronika Helmová

Zobrazit další články