Majitelé Windows počítačů, pozor: Pokud se vám ukáže nová aktualizace, neklikejte na ni. Podvodníci převezmou kontrolu nad vaším PC

Nový nebezpečný virus se tváří jako Windows aktualizace. Ve skutečnosti napadá citlivé systémy zařízení, za které útočníci vyžadují výkupné. Míří hrozba i do Čech?

Windows aktualizace i Zdroj fotografie: Vincent / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Kyberzločinci vyvinuli nový nebezpečný virus, který se stal vážnou hrozbou pro každé zařízení s operačním systémem Windows. Virus se tváří jako Windows aktualizace, kterou si důvěřiví uživatelé stáhnou do svého zařízení. Virus následně infikuje citlivé soubory uživatele. Za jejich opětovné zpřístupnění musí uživatel kyberzločincům zaplatit.

Windows aktualizace obsahuje virus

Novou hrozbu objevili experti na kybernetickou bezpečnost ze společností FortiGuard Labs a Trend Micro. Nový druh trojského koně, který ke svému šíření využívá Windows aktualizace, dostal název Big Head Ransomware. Kyberzločinci virus využívají především k napadání koncových uživatelů, u kterých je menší forma zabezpečení než u firemních účtů.

Experti nový virus klasifikují jako vysoké riziko pro kybernetickou bezpečnost jednotlivých uživatelů. Jeho primárním úkolem je zašifrování důležitých souborů v napadeném zařízení. Zatím byly objeveny celkem tři druhy ransomwaru Big Head, které kyberzločinci k tomuto účelu využívají.

aktualizaci
iZdroj fotografie: Donald Trung Quoc Don (Chữ Hán: 徵國單) / Creative Commons / CC BY-SA
Virus se vydává za aktualizaci systému Windows

Kyberzločinci své oběti vydírají

Jedna z nich se tváří jako falešná Windows aktualizace, další se maskuje v ikoně softwaru Microsoft Word. Útočníci se tak primárně zaměřují na zařízení s operačním systémem Windows, které jsou v tuto chvíli značně zranitelné. Jakmile dojde k napadení systému, uživateli přijde zpráva, ve které útočníci vyžadují výkupné za opětovné odšifrování napadených souborů. Uživatelé jsou vyzváni, aby další postup řešili přímo s útočníkem přes e-mail nebo komunikátor Telegram. Přitom není jasné, zda zločinci skutečně napadená data odšifrují, pokud uživatel požadovaný poplatek skutečně zaplatí. Známá není ani částka, o kterou kyberzločinci žádají.

příjdete o úspory

Používáte Windows? Pozor na tuto vyskakující zprávu, jedno kliknutí vám může vybílit celý bankovní účet

Do Česka zatím nedorazil

Jedinou pozitivní zprávou tak zůstává, že tento druh útoků zatím nebyl zaznamenán na území České republiky. Falešné Windows aktualizace tak momentálně nejvíce ohrožují uživatele v USA, kde se soustředí většina těchto útoků. Další případy byly zaznamenány ve Španělsku, Francii a Turecku. Průnik útoků do Evropy naznačuje, že se podobné případy mohou rozšířit i do dalších zemí. Proto je důležité zůstat obezřetný a nepodléhat falešnému pocitu bezpečí.

Diskuze Vstoupit do diskuze
50 lidí právě čte
Autor článku

Veronika Helmová

Zobrazit další články