České banky v problémech: Klienti přichází o stovky tisíc korun, možná se to brzy stane i vám

Bankovní sektor v Česku se otřásá. Klienti přichází o stovky tisíc, může se to brzy dotknou každého z nás. Už to řeší i v zahraničí. Situace je vážnější, než se zdá.

poslala jednu SMS i Zdroj fotografie: Depositephotos
                   

Úroková situace v Česku není už nějakou dobu vůbec růžová. Úrokové sazby hypoték před pár lety vylétly do nepředstavitelných výšin a zpátky klesají jen velmi pozvolna. Přesto klienti o úvěry a hypotéky neustále žádají. Jen málokdo si dnes může dovolit vlastní bydlení bez toho, aniž by si na to sjednal potřebnou hypotéku. Vzhledem k dnešním úrokovým sazbám se však jedná o poměrně drahý špás a klienti tak přichází o stovky tisíc korun. Situace by však mohla být úplně jiná.

Klienti přichází o stovky tisíc korun

Od České národní banky přesto každý měsíc slýcháme, že úrokové sazby stále klesají. Z rekordních sedmi procent, které si banky účtovaly ještě v nedávné minulosti, tak dnes získáte úrok 4,5 procenta. Přesto se stále jedná o příliš velké procento, které klienty během pár let připraví o stovky tisíc korun. Jistou naději skýtá pouze neustálé ujišťování, že budou úroky klesat dál. Klienti bank však nejsou jediní, kteří si myslí, že jde snižování úroků nepříjemně pomalu. Své obavy už vyjádřily také nadnárodní mateřské instituty tuzemských bank.

za jediný telefonát
České banky si připravily nové nepříjemné poplatky: Všichni si připlatíme, hlavně důchodci
stovky tisíc
iZdroj fotografie: Mister No / Creative Commons / CC BY-SA
Česká národní banka stále slibuje snižování úroků.

Měl jsem schůzku s vysoce postaveným člověkem ve financích a poskytl mi zajímavé zákulisní info o aktuálním vývoji hypoték,” uvedl na svých sociálních sítích podnikatel Michal Hardyn, který poukázal na to, že lidé přichází o stovky tisíc korun.“ Pro zahraniční matky začíná být takový přístup problematický, a proto tlačí na své tuzemské dcery, aby úrokové sazby klesaly rychleji. V některých zemích by totiž současné marže byly považovány za lichvu.

Jsme na tom špatně

Není divu, že jsou mezinárodní bankovní instituce situací v Česku znepokojeny. Finanční sektor je velmi citlivé odvětví, které podléhá četným regulacím. Bankovní instituce by neměly vykazovat nepřiměřeně velké zisky, protože hranice mezi ziskem a lichvou je v tomto případě velmi tenká. Jednotlivé bankovní domy proto tlačí na české bankovní pobočky, aby snižování úrokových sazeb urychlily.

České poště
Klienti oblíbené banky v ohrožení: Lidem teď ruší hromadně bankovní účty. Musíme si schovávat peníze doma pod polštářem?
v Česku
iZdroj fotografie: Max banka / Creative Commons / CC BY-SA
Na české banky tlačí už i bankovní instituce ze zahraničí.

Ve srovnání s okolními evropskými státy totiž nabízí české banky téměř dvojnásobnou úrokovou sazbu. Například v Rakousku získáte hypotéku s úrokem 2,7 procenta. Čeští klienti tak kvůli dlouholeté fixaci vysokého úroku doslova přichází o stovky tisíc korun.

Diskuze Vstoupit do diskuze
63 lidí právě čte
Autor článku

Veronika Helmová

Zobrazit další články