Chcete používat YouTube? Zaplaťte 3 600 Kč nebo máte smůlu. Tomuto se nevyhneme, chtějí nás sedřít z kůže

Přehrávání videí na platformě YouTube bez reklam je luxus, za který si musí každý z nás připlatit. Nově nám nepomůžou ani blokátory reklam. Nikdo se tomu nevyhne.

uživatelé youtube i Zdroj fotografie: SCBY / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Válka mezi společností Google a uživateli, kteří si až příliš oblíbili blokátory reklam, nadále pokračuje. Primárně se jedná o vlajkovou loď společnosti, platformu YouTube. Google tak přichází s novými restrikcemi, které všem uživatelům s blokátory reklam značně znepříjemní přehrávání videí. Nově se totiž zákaz používání blokátoru reklam bude týkat také aplikací třetích stran, které sledování YouTube videí umožňují.

Přehrávání videí bez reklam

YouTube o své prvenství v nejoblíbenější platformě na přehrávání videí asi nikdy nepřijde. Společnost Google si tuto skutečnost moc dobře uvědomuje a využívá ji ve svůj prospěch při nových restrikcích proti blokátorům reklam. Stejně jako všechny online platformy i YouTube generuje nejvyšší příjmy právě z reklam, které se uživateli přehrávají na začátku i v průběhu jednotlivých videí.

Většinu uživatelů však podobné rušení reklamami obtěžuje. Pro takové případy nabízí YouTube svou placenou verzi Premium, která tak uspokojí obě strany. Stále se však najdou uživatelé, kteří za podobné služby nechtějí platit a uchýlí se raději k nelegálnímu blokování reklam.

přehrávání videí
iZdroj fotografie: freestocks.org from Olsztyn, Poland / Creative Commons / CC BY-SA

Za službu musíme platit

Takové praktiky se však společnosti Google nelíbí a opakovaně upozorňuje na to, že blokování reklam je v rozporu se smluvními podmínkami používání platformy YouTube. Každý uživatel by tak měl za přehrávání videí nějakým způsobem platit. Jedním ze způsobů je povolení reklamy, která využívá osobní data uživatele ke své personalizaci. Druhou možností je standardní předplatné, které uživateli za měsíční poplatek všechny reklamy z YouTube odstraní.

Přísné restrikce

Společnost Google začala restrikce proti blokátorům reklam zavádět už loni. Začala blokováním či omezováním přehrávaní videí uživatelům, kteří mají ve svém prohlížeči blokátor reklam nainstalovaný. Omezení navíc doplnila oznámením o porušování smluvních podmínek, které se danému uživateli na platformě YouTube zobrazilo místo vybraného videa.

uživatelé youtube

Je rozhodnuto: Všichni tito lidé nebudou moci koukat na Youtube. Přístup na stránku jim bude zakázán

Nyní se podobná praktika rozšíří i na aplikace třetích stran, které přehrávání YouTube videí umožňují. Společnost se primárně zaměří na aplikace, které v sobě mají blokátory reklam zabudované a spouští videa bez reklam. Jedinou možností, jak si nadále užívat videa bez reklam, tak zůstává pouze placené YouTube Premium.

Diskuze Vstoupit do diskuze
88 lidí právě čte
Autor článku

Veronika Helmová

Zobrazit další články