Kvůli nabíječce na telefon přišel o střechu nad hlavou. Je velmi nebezpečná, možná ji používáte i vy

Koupil si nabíječku na telefon, brzy přišel o střechu nad hlavou. Doma ji má spousta Čechů, je velmi nebezpečná, dokáže zapálit celý byt. Okamžitě ji přestaňte používat.

nabíječku na telefon i Zdroj fotografie: Depositephotos
                   

Doba, kdy v každém balení k novému mobilnímu telefonu byla také originální nabíječka, je už bohužel minulostí. Můžeme se jen dohadovat, co za tímto trendem stojí – zda snaha o zvýšení zisku nebo něco úplně jiného. Běžnému uživateli tak nezbude nic jiného, než si k novému zařízení nabíječku na telefon dokoupit. Výrobce i prodejce doporučují dokoupení originálního nabíjecího adaptéru. Na trhu jsou k sehnání i levnější nelicencované nabíječky, které ovšem mohou představovat potenciální bezpečnostní riziko.

Nabíječku na telefon musíte koupit zvlášť

Výrobci mobilních telefonů i tabletů značky Apple, Samsung, Nokia, Lenovo a další přestali od roku 2022 přidávat originální nabíječku do balení k novým zařízením. Je tak na každém, aby si vhodnou nabíječku na telefon či tablet pořídil zvlášť. Většina prodejců vám vhodný nabíjecí adaptér nabídne při koupi daného zařízení. Mnohdy však lidé takovou nabídku kvůli vyšší ceně za adaptér odmítnou a koupí si nějakou levnější z nelicencovaného obchodu. To je však zásadní chyba.

nebezpečnou nabíječku
iZdroj fotografie: Conny / Creative Commons / CC BY-SA
Dávejte si pozor na levné nabíječky telefonů.

Nebezpečné levné nabíječky

Levné nabíječky ne vždy splňují všechny bezpečnostní parametry. Kvůli nízké ceně nejsou správně testovány a velmi často u nich dochází k různým závadám. Jednu takovou nabíječku nedávno odhalila Slovenská obchodní komise, jak uvádí web LetemSvětemApplem.eu. Jedná se o nabíječku na telefon s označením HAOJUE model AR-122 2.1A, u které hrozí zásah elektrickým proudem nebo vznícení, kvůli nedostatečné izolaci. To může způsobit vážné poranění nebo závažnou škodu na majetku.

nebezpečnou nabíječku

Životu nebezpečná nabíječka na telefon: Kdo ji má doma, musí ji vyhodit. Prodávala se ve velkém, teď se o ní zjistila pravda

Vedlejší následky levných nabíječek

Nelicencované nabíječky však mají mnoho dalších negativních dopadů na vaše zařízení. Dochází díky nim k poškození nabíjecího čipu a postupně začne vznikat prodleva v nabíjení při zapojení kabelu nabíječky k telefonu či tabletu – až se jednoho dne nezačne nabíjet vůbec. Pokud takovou závadu zkusíte ještě v záruce reklamovat, můžete se setkat s nepříjemným nepochopením. První věc, která bude servisního zaměstnance zajímat, je, jakou nabíječku na telefon používáte. U nelicencované nabíječky vám nemusí být reklamace uznána.

Diskuze Vstoupit do diskuze
74 lidí právě čte
Autor článku

Veronika Helmová

Zobrazit další články