Životu nebezpečná nabíječka na telefon: Kdo ji má doma, musí ji vyhodit. Prodávala se ve velkém, teď se o ní zjistila pravda

Společnost IKEA stahuje z trhu potenciálně nebezpečnou nabíječku, která může být životu nebezpečná. Hrozí popálení a zásah elektrickým proudem.

nebezpečnou nabíječku i Zdroj fotografie: Conny / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Švédská společnost IKEA stahuje z prodeje svou potenciálně nebezpečnou nabíječku. Důvodem je podezření ze závažné závady, která z nabíječky dělá potenciálně nebezpečný produkt. Jedná se o nabíječku Åskstorm, která byla k dostání v několika barevných provedeních. Závada se projevuje u její tmavě šedé varianty a představuje velké riziko popálení a zásahu elektrickým proudem.

Pozor na nebezpečnou nabíječku

Prohlášení o potenciálně nebezpečném produktu vydala společnost IKEA počátkem roku. Od té doby stáhla USB nabíječku Åskstorm z prodeje a zároveň vyzvala všechny zákazníky, kteří si nebezpečnou nabíječku již zakoupili, aby ji vrátili na kterékoliv pobočce IKEA. Ještě vloni si mohli zákazníci tuto nabíječku zakoupit za 500 korun.

Při vrácení produktu na pobočce obchodního domu IKEA vám bude částka v plné výši vrácena. Společnost navíc všechny zákazníky ujistila, že v tomto případě nemusí mít ani účtenku nebo originální balení. Verze podezřelé nabíječky se dá ověřit přímo na produktu podle unikátního kódu ICPSW5-40-1, který najdete na zadní straně nabíječky.

nabíječku
iZdroj fotografie: Almanta / Creative Commons / CC BY-SA

Popálení i poranění elektrickým proudem

Riziko v tomto případě představuje napájecí kabel, u kterého hrozí brzké opotřebení a následné riziko úrazu. Ačkoliv společnost IKEA podrobuje všechny své výrobky důkladným testům, tento drobný detail odhalili až poškození zákazníci během běžného používání.

Při opakovaném ohýbání či omotávání napájecího kabelu dojde k protržení ochranného plastu a odhalení jednotlivých drátků. V takovém případě vzniká vysoké riziko popálení a poranění elektrickým proudem při běžném používání. Konkrétně se jedná o nebezpečnou nabíječku Åskstorm 40 W s unikátním číslem modelu ICPSW5-40-1, které lze dohledat na zadní straně nabíječky.

Po nabití telefonu by nabíječka neměla zůstat v v zásuvce: Spotřeba energie je ten méně podstatný důvod

Velké stahování nebezpečného produktu

Podezřelou USB nabíječku stahuje společnost IKEA z celého světa. Model byl ve všech sítích švédského obchodu k dostání od roku 2020. Zákazníci všech zemí světa, včetně Kanady, Velké Británie a Španělska byli vyzváni, aby nebezpečnou nabíječku vrátili. Zákazníci tak mohou učinit kdykoliv a na kterékoliv pobočce společnosti IKEA. Celá akce není nijak časově omezená a každý zákazník má nárok na vrácení plné částky, za kterou nabíječku pořídil, aniž by svůj nákup musel prokázat účtenkou.

Diskuze Vstoupit do diskuze
114 lidí právě čte
Autor článku

Veronika Helmová

Zobrazit další články