Českem se šíří nebezpečná falešná videa: Kradou peníze z účtů, obětí se může stát každý

Po Česku se šíří podvodné video. Komu vyskočí na internetu, musí ho ignorovat. V opačném případě hrozí obrovská ztráta peněz. Tohle bohužel není žádný vtip.

obyčejné video i Zdroj fotografie: Martin Vorel / Creative Commons / CC BY-SA
                   

V poslední době zažíváme silný rozmach umělé inteligence. Chatovací robot nám dokáže zjistit velké množství informací, aniž bychom sami museli dlouhé hodiny prohledávat internet. Během chvilky vám vypracuje článek nebo celou bakalářku, a podle zadání vygeneruje realistické obrázky, které vypadají jako skutečné fotografie. Přístup k umělé inteligenci má dnes téměř každý, včetně kybernetických podvodníků, kteří díky ní objevili nový způsob, jak vysát lidem bankovní účty. Stačí vytvořit jedno podvodné video a vezeme se všichni.

Umělá inteligence vytvoří podvodné video

Stejně jako vše ostatní v našich životech, také umělá inteligence dokáže být dvousečnou zbraní. V mnoha ohledech se jedná o skvělého pomocníka, který nám šetří čas a námahu. V nesprávných rukou se však stává nebezpečnou zbraní, která přispívá k rozvoji kybernetické kriminality. Kromě psaní phishingových zpráv využívají podvodníci umělou inteligenci především ke generaci podvodných videí.

podvodný e-mail
Čech si pustil obyčejné video, přišel kvůli tomu o 2 000 000 Kč. Šíří se teď po internetu, hlavně na něj neklikejte
podvodné video
iZdroj fotografie: mikemacmarketing / Creative Commons / CC BY-SA
Umělá inteligence bývá zneužívána pro podvodné účely.

Jedná se metodu zvanou deep fake, díky které dokáže umělá inteligence napodobit veřejně známou osobnost a vytvořit s ní realistické video, které například připomíná reportáž z televizních novin. Podvodné video je následně použito k tomu, aby nalákalo důvěřivé oběti a přimělo je podvodníkům odevzdat citlivé osobní informace a přístup k bankovním účtům.

Využívá tváře známých osobností

Podvodné video vytvořené metodou deep fake bývá zpravidla nerozeznatelné od skutečné reportáže. Kvalita videí neustále roste a dnes si lze rozdílu všimnout pouze v určitých detailech. Podvodníci většinou vytváří podvodná videa, ve kterých k lidem promlouvá nějaká veřejně známá osobnost a vyzývá je k výhodným investicím.

virální video
Kdo se podívá na známé a virální video, ztratí přístup ke svému bankovnímu účtu. Jedno zhlédnutí a je po penězích
virální video
iZdroj fotografie: Jiří Vítek / Creative Commons / CC BY-SA
Deep fake videa využívají tváře známých osobností, jako je bývalý premiér Andrej Babiš.

Ve své podstatě se jedná o formu typického phishingu, kdy se podvodníci snaží lidi nalákat na své falešné investiční stránky, které je následně připraví o peníze. Internetem se tak šíří několik falešných videí s Elonem Muskem, prezidentem Petrem Pavlem, Andrejem Babišem nebo třeba Terezou Pergnerovou, jak uvádí portál Seznam Zprávy.

Všímejte si detailů

Jak už je zmíněno výše, mnohdy nelze podvodné video jednoduše rozeznat. Když se však zaměříte na pár detailů, můžete si všimnout drobných nejasností, které prozradí, že se jedná o dílo umělé inteligence. Nejčastěji jde o strojový tón hlasu, nepřirozenou mimiku nebo špatné anatomické proporce, jako je šest prstů na jedné ruce a podobně. Obecně se však vyhýbejte investicím na základě jednoho videa nebo reklamy na internetu. Ve většině případů se vždy bude jednat o podvod.

Diskuze Vstoupit do diskuze
108 lidí právě čte
Autor článku

Veronika Helmová

Zobrazit další články