Máte v plánu nakupovat v tomto obchodě? Raději si to rozmyslete, můžete přijít o mnoho peněz

Každý, kdo nakoupí v takovém internetovém obchodě, se může rovnou rozloučit s penězi. Získává si na oblibě, přitom jde o prachsprostý podvod. Na tohle si dejte pozor!

klienti České pošty i Zdroj fotografie: Depositephotos
                   

Internetová tržnice Temu si rychle získala popularitu nejen u nás v Česku, ale také ve světě. Její reklamě se na internetu téměř nedá vyhnout a nové zákazníky láká na extrémně nízké ceny. Pro většinu institucí, které se zabývají kybernetickou bezpečností, však Temu představuje hotovou noční můru. Nákupy v tomto obchodě vás totiž mohou přijít velmi draho.

Nákup v tomto obchodě si raději rozmyslete

Nabízí všechno, na co si vzpomenete. Nakoupíte zde oblečení, kosmetiku, elektroniku i nejrůznější vychytávky do domácnosti, které nikde jinde nenajdete. Nákupy v tomto obchodě navíc nijak nezatíží vaši peněženku, protože vše se prodává za směšně nízké ceny. Právě proto si tak rychle získal oblibu u milionů zákazníků.

Přesto byste měli být při nákupu na Temu obezřetní. Nízká cena se zákonitě podepíše na nižší kvalitě zakoupeného zboží, takže obdržený produkt vůbec nemusí odpovídat reklamnímu obrázku a vy zbytečně přijdete o své peníze. Opatrní byste měli být především v případě levné elektroniky, která mnohdy nesplňuje všechny potřebné bezpečnostní testy a může představovat potenciální riziko. Největším rizikem Temu však je množství osobních dat, které od uživatelů sbírá.

tomto obchodě
iZdroj fotografie: Depositephotos
Nákupy v tomto obchodě mohou představovat potenciální riziko.

V hledáčku NÚKIB

Internetová tržnice Temu se nedávno dostala i do hledáčku Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). Těžkou hlavu jim dělá právě množství dat, které aplikaci při nákupu v tomto obchodě vědomě i nevědomě předáte. Ačkoliv má Temu sídlo v americkém Bostnu, jeho mateřská společnost PDD Holdings Inc. sídlí v Šanghaji, jak uvádí web Mobilizujeme.cz. Jedná se tak o čínskou aplikaci, která může vzhledem k tamnímu režimu představovat potenciální nebezpečí.

Společnost není transparentní ohledně způsobu zpracování získaných dat a nikdo netuší, kde tato data vlastně končí a co se s nimi děje. Jedná se přitom o tak citlivé údaje, jako je jméno, adresa, telefonní číslo nebo platební údaje. Aplikace se bez vašeho vědomí dokáže dále dostat k vašim fotografiím nebo k profilům na sociálních sítích. Pokud jí k tomu dáte povolení, získá také údaje z vaší GPS polohy. Všechny tyto údaje mohou být v nesprávných rukou zneužity.

zákazník

Varování: Nakupování na Temu je skutečný hazard, každý zákazník může během pár minut přijít o všechny peníze

Stejná společnost stojí také za Pinduoduo

Největší vykřičník však představuje skutečnost, že Temu vlastní stejná společnost, která stála za zrodem aplikace Pinduoduo. U této aplikace bylo prokázáno, že kromě sbírání citlivých dat navíc obsahovala škodlivý kód. Po tomto odhalení byla aplikace stažena z Google Play a její vývojáři byli propuštěni. Ti samí vývojáři však byli následně najati k tomu, aby vyvinuli aplikaci Temu. To je další důvod, proč si nákup v tomto obchodě raději rozmyslet.

Diskuze Vstoupit do diskuze
79 lidí právě čte
Autor článku

Veronika Helmová

Zobrazit další články