E-shop, na kterém denně nakupuje spousta lidí, okrádá své zákazníky. Jedno kliknutí a úspory letí ven z okna. Objednávat na něm představuje velké riziko.
Internetoví podvodníci nepolevují a jejich kybernetické útoky jsou čím dál rafinovanější. Čím dál častěji přitom zneužívají jména známých společností. Po dopravních společnostech a mobilních operátorech tak zkouší štěstí s oblíbeným e-shopem Alza. Důvěřivé zákazníky lákají na falešnou reklamu, která je přesměruje na falešný e-shop. Ten však velmi zdařile imituje skutečný e-shop Alzy. Kdo si toho nevšimne, přijde o všechny úspory.
Falešný e-shop od Alzy
Internetový obchod Alza se v Česku těší značné oblíbě a denně si u něj objednávají zboží stovky zákazníků. Tito zákazníci pak představují snadnou oběť pro internetové podvodníky, kteří známé jméno Alzy využívají pro své kybernetické útoky. Na internetu se začala objevovat falešná reklama, která zákazníky láká na výhodné slevy. Odkaz reklamy však nevede na skutečný e-shop Alzy, ale na její falešné dvojče, které je na první pohled nerozeznatelné od originálu. Jedinou odlišností je URL adresa e-shopu, kterou však kontroluje málokdo.
Falešný e-shop vám přitom umožní stejný výběr zboží, jak jste zvyklí. Vše probíhá úplně stejně – včetně potvrzení a zaplacení objednávky. Falešný e-shop vám však nenabídne platbu na dobírku, takže musíte vybrané zboží zaplatit online platební kartou. Vyplněním údajů k platební kartě na falešném odkazu však pouze umožníte podvodníkům přístup ke svému bankovnímu účtu, ze kterého se okamžitě začnou ztrácet peníze, jak uvádí web Aazdraví.cz.
Můžete přijít o všechny úspory
Při nákupu zboží přes falešnou reklamu na falešném e-shopu Alzy tak můžete přijít o všechny úspory. Skutečnost, že jste se stali obětí podvodu, však zjistíte až o pár dní později. Objednané a zaplacené zboží vám totiž nikdy nedorazí a oficiální e-shop Alzy nebude mít o vaší objednávce žádné údaje. V tu chvíli byste si měli zkontrolovat stav svého bankovního účtu. S největší pravděpodobností zjistíte, že z něj postupně mizí všechny vaše úspory.
V některých případech vás může na podezřelé platby upozornit i banka, která je může dokonce zablokovat. Pokud však už nějaké platby proběhly, odcizené peníze vám nikdy nikdo nevrátí. Jedinou ochranou je tak prevence. Vyhýbejte se nákupům přes internetové reklamy, případně si vždy zkontrolujte URL adresu e-shopu. Největší riziko přitom vzniká při nákupech na mobilních telefonech, na kterých není adresa zobrazené stránky viditelná.