Přijal nabídku práce, místo výplaty ale přišel o peníze: Pokud se vám na internetu naskytne podobná příležitost, neodpovídejte na ni

Přijal nabídku práce, místo výplaty ale přišel o peníze. Falešná nabídka brigády se šíří celým Českem, je nutné ji však ignorovat. Na tohle si dejte dobrý pozor.

platební údaje i Zdroj fotografie: Kushan Dhananjaya Marasinghe / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Moderní doba nahrává různým online přivýdělkům z domova. Podobné nabídky práce se na internetu rojí jako houby po dešti a pro mnohé uchazeče představují opravdové lákadlo. Tuto skutečnost si dobře uvědomují také kybernetičtí povodníci. Jejich nabídky práce většinou zahrnují nějakou jednoduchou a banální činnost, jako je lajkování videí na YouTube. Spousta lidí však na nabídku práce s lehce vydělanými penězy slyší a dobrovolně se nechají lapit do pasti.

Pozor na tuto nabídku práce

V tomto případě vás podvodníci se svou nabídkou přivýdělku kontaktují přes WhatsApp. V úvodní zprávě vám vysvětlí, že mají zájem na rozšíření sledovanosti pro svého zákazníka YouTube. Vaší náplní práce tak bude pouhé sledování a lajkování zaslaných videí nebo reklam. Své peníze byste tak získali téměř bez práce, což je pro mnoho lidí lákavá vyhlídka. Na podobnou nabídku práce byste však v žádném případě neměli reagovat. Podvodníci se tak snaží získat přístup k vašemu bankovnímu účtu nebo vás začnou využívat k další podvodné činnosti.

nabídku práce
iZdroj fotografie: Depositephotos
Nový podvod se hojně šíří WhatsAppem.

Potvrzení bankovního účtu

Pokud na nabídku práce přistoupíte, dotyčná osoba vás požádá o číslo bankovního účtu, na který vám bude zasílat vydělané peníze. Do této chvíle může vše působit naprosto legitimně. Jakmile jim však číslo svého účtu zašlete, budete vyzváni k úhradě malého poplatku. Tato platba má zajistit ověření vašeho bankovního účtu. To je však naprostý nesmysl. Ve skutečnosti tím podvodníkům umožníte, aby vám ukradli platební údaje a mohli tak disponovat s vašimi financemi, jak uvádí web Novinky.cz.

Stanete se bílým koněm

Tento podvod má hned dva scénáře, jak vás mohou podvodníci zneužít. V tom prvním vás jednoduše připraví o spoustu peněz, které bez vašeho vědomí stáhnou z vašeho bankovního účtu. Po zaplacení ověřovacího poplatku jim v tom nic nezabrání a vy své peníze už nikdy neuvidíte. V tu chvíli s vámi přestane daný kontakt komunikovat.

věci na internetu

Brigádníky čeká v roce 2024 velká nepříjemnost: Kdo si sjedná brigádu přes tuto aplikaci, místo výdělku ho čeká obrovská ztráta peněz

Ve druhém případě se můžete stát účastníkem další podvodné činnosti – takzvaným bílým koněm. Podvodníci vám nabídnou novou pozici, která bude zahrnovat přeposílání příchozích plateb na jiné účty. Samozřejmě si z každé platby dohodnutou částku necháte. Ve skutečnosti se tak stanete prostředníkem, který bude přeposílat platby jiných obětí, kteří na nabídku práce zareagovali.

Diskuze Vstoupit do diskuze
139 lidí právě čte
Autor článku

Veronika Helmová

Zobrazit další články