Používáte tohle tlačítko klávesnice? Zaděláváte si na problém, může vás to stát až 35 000 Kč

Používáte během práci na počítači toto tlačítko? Pak pro vás nemáme dobrou zprávu, brzy by vás mohlo připravit až o 35 000 Kč.

Tlačítko printscreen i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Používáte toto tlačítko? Pak si koledujete o pořádný problém. K vytvoření screenshotů, tedy snímků obrazovek, nepotřebujete žádný speciální software. Operační systém Windows má své vlastní nástroje pro tuto činnost. Například tlačítko printscreen zná pravděpodobně každý člověk, který kdy používal počítač. Na klávesnici ho většina z nás používá téměř každý z nás, ale málokdo ví, jak nebezpečné toto tlačítko dokáže být. 

Tlačítko printscreen

Problém, který byl poprvé pozorován u zařízení Pixel od společnosti Google, se také objevil u vestavěné funkce pro screenshoty ve Windows. Používání takového tlačítko znamená pro každého uživatele počítače zásadní problém. Vytvoření takzvaných screenshotů, tedy snímků obrazovky, s sebou přináší velká rizika. Jako například to, že vám kvůli něj někdo ukradne osobní údaje a následně je využije k tomu, aby se finančně obohatil. Někteří jedinci tak přišli už o 35 000 Kč. 

Jak to je s mazání screenshotů

Bezpečnostní expert zjistil, že vyříznuté části snímků obrazovek zůstávají zachovány v souboru, i když nejsou viditelné v prohlížeči obrázků. Tento problém pravděpodobně vychází z chyby ve zpracování souborů typu PNG. Ačkoliv si vyfotíte obrazovku a vyříznete z ní jen to, co chcete ukázat, zbylá část v počítači stále zůstává. Pro hackery tak není vůbec složité se k těmto souborům dostat a pokud výstřižek obsahuje důležité osobní údaje, dokáží jich pořádně využít.

Jak proti problému bojovat

Ideální je všechny soubory ukládat pod novým názvem souboru a také používat jiné pomocníky. Například výstřižky od Windows patří právě mezi ty nejvíce nebezpečné. Skvělou alternativou je například Greenshot, který tuto chybu neobsahuje a navíc nabízí mnoho výhod a důležitých funkcí.

Diskuze Vstoupit do diskuze
94 lidí právě čte
Autor článku

Marek Motyčák

Redaktorem jsem již 6. rokem. Specializuji se na optické a vizuální testy, hádanky a rébusy, ale i zpravodajství a informace o nových technologiích, přičemž zábavnou formou podporuji vědeckou gramotnost čtenářů.

Zobrazit další články