Naléhavé: Pokud používáte na svém telefonu nebo hodinkách tuto funkci, okamžitě toho nechte. Hrozí velké nebezpečí

Spor oblíbené spoelčnosti s firmou Masimo ohledně pulzního oxymetru ve své elektronice. Kritika směřuje k spolehlivosti funkce, zatímco společnost tvrdí, že je přesný a může zachraňovat životy.

Apple Iphone i Zdroj fotografie: Michael Slender / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Na americkém trhu začal Apple nabízet upravené modely svých hodinek, konkrétně Apple Watch Series 9 a Apple Watch Ultra 2, které mají vypnutý pulzní oxymetr. Tímto krokem ustoupil v patentovém sporu s firmou Masimo, která tvrdila, že Apple porušuje její patenty na měření okysličení krve. Podle generálního ředitele Masimo, Joea Kianiho, by si spotřebitelé měli raději pořídit pulzní oxymetry od Masima nebo od jiných výrobců.

Je funkce spolehlivá?

Apple byl kritizován za to, že prezentoval svůj pulzní oxymetr jako spolehlivý lékařský nástroj, což Masimo popírá. Joe Kiani během rozhovoru pro Bloomberg TV uvedl, že pulzní oxymetrie není užitečný, pokud není používána k nepřetržitému monitorování, což je možné během spánku.

Poukázal na to, že pulzní oxymetrie může odhalit důležité informace, například o desaturaci, která může být spojena s apnoe, nebo o nebezpečné desaturaci způsobené užíváním opioidních léků na bolest.

Apple se brání

Apple brání svůj pulzní oxymetr, tvrdí, že je přesný a může zachraňovat životy. Zároveň zdůrazňuje, že nepřetržitá měření nejsou nezbytná pro přesnost zařízení. V aktuálním patentovém sporu může Apple momentálně prodávat své hodinky v USA pouze s deaktivovaným pulzním oxymetrem, jak uvádí web Mobilizujeme.

Nicméně má možnost soudního vyrovnání a licencování porušeného patentu od společnosti Masimo. Joe Kiani však uvedl, že s nikým z Applu o vyrovnání nesmlouval a zatím se nikdo z Applu neozval.

Chytré hodinky iZdroj fotografie: Depositephotos

Můžeme funkci věřit?

Spotřebitelé by proto při využívání nových funkcí elektronických zařízení měli být obezřetní a měli by pečlivě zvažovat, jakým způsobem nám mohou tyto technologie skutečně pomoci nebo zda bychom měli důvěřovat jejich přesnosti. V době, kdy je technologický pokrok neustálý a nabídka inovací je rozsáhlá, je klíčové nezapomínat na to, že naše bezpečnost a zdraví by měly být na prvním místě. Nákupy a používání elektroniky by měly být prováděny s vědomím a odpovědností, ať už je to v oblasti zdravotních technologií nebo jiných inovativních produktů.

Spoléháte na elektroniku v ohledu na své zdraví?

Diskuze Vstoupit do diskuze
112 lidí právě čte
Autor článku

Patrik Burčal

Zobrazit další články