Zdravotní pomůcky hrozbou: Chytré hodinky mohou rušit aparáty na podporu srdce

Fitness náramky, chytré hodinky, digitální prsteny. Jsou čím dál běžnější a usnadňují nám hrozně moc věcí. Současně jde však o zdravotní hrozbu, hlavně pro některé lidi.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Drobná elektronika tohoto typu nás už provází každý den. Monitoring zdravotních informací a další funkce patří ke zdravému životnímu stylu. Existuje však skupina uživatelů, kterým se tyto zdravotní pomůcky mohou stát naopak hrozbou. Případně rovnou smrtelným rizikem. Tato chytrá zařízení totiž mohou rušit aparáty na podporu srdce a další voperované moduly. Ukázal to výzkum provedený na univerzitě v Utahu. Co konkrétně vyšlo najevo?

Zařízení s vlivem na srdce

Chytré hodinky, fitness náramky i prsteny tohoto typu mohou narušovat činnost CIED, tedy elektronických implantabilních srdečních zařízení. Jde tedy o kardiostimulátory, kardiovertery-defibrilátory (ICD) nebo srdeční resynchronizační terapeutická zařízení (CRT). „Tento výzkum je doslova červenou vlajkou. Práci jsme prováděli v simulacích a během laboratorních testů v souladu s pokyny Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv.“

iZdroj fotografie: Pixabay

„Tyto pomůcky narušují správný provoz námi testovaných CIED. Výsledky zaručují budoucí klinické testy hodnotící přenos našich zjištění na pacienty nosící CIED a používající tato zařízení,“ uvádí odborný asistent počítačového inženýrství Benjamin Sanchez Terrones z University of Utah. Riziko přináší hlavně zařízení, která využívají bioelektrickou impedanci. Jde o typ snímací technologie, který do těla vysílá slabý proud elektřiny.

Impulsy, které mohou zařízení zmást

Technicky se jedná o mikroampéry. Odezva je pak měřena senzorem, který určuje veličiny typu kosterního svalstva, tělesného tuku nebo zátěžové hmoty. Experti studující tato zařízení zjistili, že drobný proud od těchto gadgetů dokáže narušit i zmást implantované srdeční aparáty. To může způsobit i jejich naprosté selhání. Takový kardiostimulátor vysílá elektrické impulsy do srdce tehdy, když bije příliš pomalu. Jenže co chytrý náramek?

iZdroj fotografie: Pixabay

Malý elektrický proud může přimět srdce, aby si myslelo, že bije dostatečně rychle, kardiostimulátor tak nevykoná určenou funkci tehdy, když je to skutečně potřeba. „Máme pacienty, kteří se na kardiostimulátory spoléhají. Pokud je stimulátor vlivem interference dezorientován, může v takovém stavu i přestat fungovat. Trvá-li pak situace dlouhou dobu, hrozí pacientovi i bezvědomí nebo ještě horší následky,“ říká elektrofyziolog.

Šok, když to vůbec není potřeba

Další rizikovou skupinou jsou implantované kardiovertery. Jde o malé defibrilátory, jejichž funkce se neomezuje na roli kardiostimulátoru, ale dovedou pomocí šoku i obnovit normální srdeční rytmus. Nositelné zařízení s bioimpedancí je ovšem může oklamat, takže vyšlou naprosto zbytečný elektrický výboj. Což může být pro pacienta minimálně velmi bolestivé. Štěstím je, že před těmito riziky prakticky všechny existující přístroje varují.

Základem je tak informace o nebezpečí nošení smartphonu v náprsní kapse právě poblíž kardiostimulátoru. Poprvé byly ovšem objeveny problémy související s technologií bioelektrické impedance. „V konečném důsledku je zapotřebí provést více testování. Pak můžeme posoudit klinickou relevanci našich dosavadních zjištění a zajistit tak zdraví pacientů s těmito pomůckami,“ dodal Sanchez Terrones.

Jak a kdy se elektronika ve vašem okolí ovlivnila navzájem?

Diskuze Vstoupit do diskuze
97 lidí právě čte
Zobrazit další články