Automechanik prozradil univerzální tipy, jak prodloužit životnost jakéhokoliv auta až o 12 let. Ušetřete za drahé opravy

Ne každý řidič myslí nějak úporně na správnou údržbu svého auta. Pokud jste ale opatrní při jízdě a držíte se několika jednoduchých zásad, váš oř bude spokojeně sloužit celé roky.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Ostatně stačí trocha průběžných zásahů a vyvarovat se některých postupů. Díky tomu si dost možná ušetříte drahý servis, navíc také uchráníte svoje auto před zbytečným poškozením. Například se vyhněte příliš velkému nebo nízkému tlaku v pneumatikách. Zvyšuje spotřebu paliva a ovlivňuje řiditelnost vozu. Nerovnováha vede ke smykům, ty poté logicky k nehodám. Nezapomínejte na sezónní výměny a také na zadní pneumatiky s předními.

Prudké brzdění a ostrá akcelerace

Tzv. raketové starty a prudké použití brzd jsou pro jakékoli vozidlo výrazně škodlivé. Projevuje se to na množství různých systémů, v první řadě trpí převodovka s motorem. Brzdové pedály i destičky se rychleji opotřebí a jejich spolehlivost výrazně klesne. Razantně tak v čase zvyšujete svoji šanci dostat se do vážných potíží a způsobit nehodu. Dalším neduhem je parkování. To není snadnou operací, zvláště pak pro řidiče začátečníky.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Je poměrně pravidlem, že řidiči řadí z rychlosti na zpátečky, aniž by přitom zcela zastavili auto, právě když parkují. Tomuto zajetému návyku je ovšem třeba se vyhnout, protože si bere svou daň na automatické převodovce. To po nějakém čase vede k nutnosti velmi nákladných oprav. Z pohybu dopředu na směřování dozadu proto vždycky přecházejte jen tehdy, když vaše auto opravdu stojí na místě.

Ignorace ikonek a zanedbání prohlídek auta

Systém auta vás průběžně skrze ikonky na budících průběžně informuje o případných problémech. Sem patří například přílišná teplota motoru nebo nějaká chyba v elektroinstalaci, případně příliš nízká hladina brzdové kapaliny. Tato varování se nevyplatí ignorovat, protože prosté upozornění je prevencí vážného problému. Jakmile se nějaké vyskytne, rozhodně zapátrejte po příčině nebo jeďte rovnou do servisu.

iZdroj fotografie: Pxhere

Jedním z hlavních důvodů, proč dochází k vážným poruchám aut, je, že řidiči ignorují pravidelné prohlídky a servis. Je to samozřejmě také jediný způsob, jak předejít velmi drahým opravám, ke kterým může nakonec vést i zcela drobná závada. Vždycky jednou za 1 000 ujetých kilometrů zkontrolujte stav oleje a za 400 vyměňte vzduchové filtry. Frekvence a důkladnost se mění podle konkrétního ročního období, stejně tak náročnosti jízdy.

Nepřetěžujte spojku ani nákladní prostor

Výrazně zatěžování auta zavazadly je škodlivé pro prakticky všechny systémy od řízení přes řazení až po kola spolu s motorem. Přirozeným důsledkem je vyšší spotřeba a špatná kontrolovatelnost vozu na silnici. Zjistěte si proto maximálně udržitelné zatížení vozu, které dodržujte. Velmi praktické je také udělat revizi vnitřního vybavení a v danou chvíli vézt jen to, co budete opravdu potřebovat.

iZdroj fotografie: Pxhere

Přílišný tlak na spojku je omyl často se vyskytující u řidičů s manuálním řazením. Nedržte řadicí páku dlouho v ruce na světlech, její mechanismus se pak rychleji opotřebí. Celá soustava totiž v takovém případě musí pracovat víc v momentě, ve kterém má naopak plně odpočívat. Pokud děláte někde krátké zastávky, zařaďte neutrál a na spojku se vrhněte až ve chvíli, kdy budete opravdu vyjíždět.

Jak často podrobujete svůj vůz prohlídkám a kontrolám?

Zdroj: BrightSide

Diskuze Vstoupit do diskuze
114 lidí právě čte
Zobrazit další články