Nekupovali jste v nedávné době jakékoliv vstupenky? Pak jste se stali obětí nechutného podvodu

Každý, kdo nakupuje vstupenky na internetu, má problém. Z jednoho z největších portálů unikla data mnoha Českých uživatelů, které mohou být zneužity k dalším podvodům.

vstupenky na internetu i Zdroj fotografie: Sean MacEntee / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Vstupenkový portál Ticketmaster čelí kolosálnímů průšvihu. Hackeři ze známé hackerské společnosti odcizili citlivá data několika milionů uživatelů, kteří portál na vstupenky využívali a svěřili mu své údaje. Všechny tyto citlivé údaje poskytli podvodníci k prodeji na dark webu. Možnosti jejich zneužití mohou být opravdu katastrofální.

Oblíbený portál na vstupenky

Ticketmaster patří mezi nejvyužívanější portály, které poskytují vstupenky na koncerty i jiné významné akce. Na českém trhu působí od roku 2017 a od počátku si získal oblibu většiny českých uživatelů. Na světovém trhu však působí už bezmála padesát let a v poslední době čelí jednomu problému za druhým. V Americe například čelí žalobě kvůli monopolnímu postavení jeho mateřské společnosti Live Nation Entertainment. V posledních dnech ho však trápí mnohem větší problém, který může ohrozit miliony uživatelů Ticketmasteru.

vstupenky
iZdroj fotografie: Vitor mazuco / Creative Commons / CC BY-SA
Během kolosálního hackerského útoku na Ticketmaster byla odcizena citlivá data milionů uživatelů.

Hackeři odcizili citlivé osobní údaje

Za kybernetickým útokem stojí známá hackerská skupina ShinyHunters, jak uvádí web Cyberdaily.au. Cílem útoku byly servery s uloženými osobními údaji všech uživatelů, kteří si na Ticketmasteru pravidelně kupovali vstupenky. Jedná se o nejrozsáhlejší hackerský útok posledních týdnů, který firmě Ticketmaster zásadně uškodí.

Odcizené údaje obsahovaly celá jména zákazníků, jejich adresy, telefonní čísla a e-mailové adresy. Hackeři získali přístup k historii jednotlivých nákupů i platebních detailů, jako jsou poslední čtyři čísla platebních karet a podobně. Všechny tyto údaje mohou být následně zneužity k dalším kybernetickým útokům, které budou už cílit na konkrétní uživatele. Cílem pak mohou například být jejich další účty nebo dokonce peníze.

vstupenky na internetu

Nakupujete vstupenky na internetu? Můžete přijít o tisíce korun, naletět se dá poměrně snadno

V ohrožení jsou miliony uživatelů

Uniklá data znamenají ohrožení až pro 560 milionů uživatelů po celém světě. Ukradené údaje podvodníci okamžitě poskytli k prodeji na nejmenovaném hackerském fóru na dark webu. Celkově se jedná o 1,3 terabajtů dat a jejich cena se pohybuje okolo 500 tisíc dolarů, což je v přepočtu zhruba 11,5 milionů korun. Pro různé kybernetické zločince může tento balíček dat představovat doslova zlatý důl, pro miliony uživatelů zase bezprostřední ohrožení. Zatím není známo, jak k útoku vlastně došlo. Uživatelé by si proto měli nějakou dobu vstupenky kupovat u konkurenčních portálů.

Diskuze Vstoupit do diskuze
52 lidí právě čte
Autor článku

Veronika Helmová

Zobrazit další články