Nakupujete vstupenky na internetu? Můžete přijít o tisíce korun, naletět se dá poměrně snadno

V Česku se roztrhl pytel s novým podvodem. Jde o prodej vstupenek. Oběť si je koupí, přijde o peníze a nikdy je nedostane. Podvodníci takto využili hokejové mistrovství světa.

vstupenky na internetu i Zdroj fotografie: Xkalponik / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Nakupování vstupenek na koncerty zahraničních hvězd nebo velká sportovní utkání je vždycky závod o čas. Mnohdy jsou vstupenky na oficiálních portálech vyprodané během několika minut od spuštění předprodeje. Kdo promešká svou šanci, má smůlu, anebo si může svou vstupenku koupit u překupníka za násobně vyšší cenu. Koupě takové vstupenky na internetu však s sebou nese značné riziko.

Koupili vstupenky na internetu

Tyto podvodné praktiky a praktiky překupníků se vstupenkami jsou velmi dobře známy. Česká legislativa je však na takové jednání krátká. Každý rok tak stovky lidí přichází o své peníze a přitom se na vysněný koncert nebo sportovní utkání ani nedostanou.

Mistrovství světa v hokeji, které v Česku probíhalo do konce minulého týdne, znamenalo pro tyto podvodníky hotové žně, jak uvádí web Novinky.cz. Několik fanoušků si na neoficiálním portálu zakoupilo lístky na vyhlédnutý zápas, ale buď jim vstupenky zakoupené na internetu vůbec nedorazily nebo byly falešné, a tudíž neprošly kontrolou. Mnohdy za ně přitom dotyční zaplatili o několik tisíc korun více, než byla jejich původní oficiální cena.

vstupenky na internetu
iZdroj fotografie: Sean MacEntee / Creative Commons / CC BY-SA
Zakoupené vstupenky mohou být falešné.

Nebezpečný překupnický portál

Státní instituce mají už nějakou dobu v hledáčku překupnický portál Viagogo, který umožňuje podvodné prodeje vstupenek. Zákaz nebo zrušení tohoto portálu však není možný, jelikož sídlí mimo Českou republiku, a dokonce i mimo Evropskou unii. Vstupenky zakoupené na internetu přes portál Viagogo jsou téměř vždy předražené, neplatné nebo kupujícímu vůbec nedorazí. Lidé tak přichází o tisíce korun, které jim nikdo nemůže vrátit.

Portál však na první pohled působí jako oficiální prodejce lístků na koncerty i sportovní utkání. Navíc při vyhledávání přes Google často vyskakuje na předních příčkách, takže může skutečně působit jako legitimní portál. Některé banky však už na tomto portálu blokují odchozí platby, čímž se snaží své klienty chránit.

prodej na internetu

Za prodej věcí na Aukru a Bazoši přišel o všechny své vydělané peníze

Musíme se chránit sami

Vstupenky na internetu byste si tak vždycky měli kupovat pouze od oficiálních prodejců a pořadatelů. Pokud oficiální předprodej prošvihnete, stále existuje i bezpečná možnost, jak si lístky zakoupit od jiných lidí. Portál Ticketmaster.cz nově nabízí možnost zabezpečeného přeprodeje vstupenek mezi fanoušky, kdy nemůže dojít k žádnému podvodu.

Diskuze Vstoupit do diskuze
118 lidí právě čte
Autor článku

Veronika Helmová

Zobrazit další články