Nehorázné: Jednou vezmete telefon do ruky a zaplatíte 215 000 Kč. Kdo má v telefonu tyto aplikace, poplatku se nevyhne

Poplatku se nevyhne nikdo, kdo vlastní smartphone. Nově budeme platit za každou aplikaci, kterou používáme a roční poplatek za používání chytrého telefonu se může vyšplhat až na 215 tisíc korun.

citlivé údaje i Zdroj fotografie: Senado Federal / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Doba, kdy byly sociální sítě a různé aplikace k užívání zdarma, se chýlí ke konci. Nová strategie předních hráčů na poli internetu přinese kompletní zpoplatnění všech služeb. To, na co jsme zvyklí u aplikací jako je Spotify nebo YouTube, se brzy stane realitou celého internetu a žádná aplikace se poplatku nevyhne. Spekuluje se, že roční provoz telefonu by každého mohl vyjít až na 215 tisíc korun.

Poplatku se nevyhne nikdo

Zatím to zní jako strašák, ale ve skutečnosti to už brzy může být naše realita. Nezisková organizace v Rakousku uveřejnila zprávu, ve které uvádí, že kompletní zpoplatnění aplikací a sociálních sítí, by každého uživatele mobilního telefonu vyšlo 8 tisíc eur. To je v přepočtu 215 tisíc korun. Poplatku se tak nevyhne nikdo, kdo vlastní některý z chytrých telefonů, jejichž provoz nás doposud nestál téměř nic.

Stejná zpráva uvádí, že každý uživatel má ve svém mobilním telefonu v průměru 35 aplikací. Stačí, aby si každá z nich zaúčtovala měsíční částku v hodnotě kolem sta korun. Přičemž většina aplikací sáhne po částce mnohem vyšší. Je jasné, že podobné poplatky si spousta uživatelů nebude moct dovolit.

poplatku se nevyhne iZdroj fotografie: Japanexperterna.se / Creative Commons / CC BY-SA

Velký žrout času?

Mnozí experti mohou v podobném kroku spatřovat způsob, jak omezit u lidí čas, který na svém mobilu denně stráví. Podle posledních průzkumů tráví každý dospělý scrolováním sociálních sítí, používáním různých aplikací a hraním her v průměru dvě hodiny denně. Nikoho asi nepřekvapí, že u mladistvých je tato doba dokonce dvojnásobná. Mnozí experti se navíc shodují, že právě u mladistvých mají dlouhé hodiny, které strávi na internetu a sociálníh sítí, negativní dopad na jejich vývoj a psychické zdraví.

Zahlcení reklamami

Zpoplatnění všech internetových služeb přitom nemusí být jedinou cestou, jak zvýšit zisky. Alternativa je však stejně neoblíbená, jako měsíční poplatky. Ano, správně, jedná se o reklamy. Spousta lidí si stěžuje, že je jimi celý internet doslova přehlcený. Ti samí lidé si však neuvědomují, že právě reklamy udržují celý internet v chodu. Bez nich, bychom museli za jeho provoz platit, což se může velmi brzy stát skutečností a nikdo se poplatku nevyhne. Zvyšování reklam je navíc účinnou formou, jak uživatele donutit k tomu, aby přešli na placenou verzi dané služby. Ani jedno řešení není idální a otázkou zůstává, které z nich se nakonec stane realitou.

Diskuze Vstoupit do diskuze
58 lidí právě čte
Autor článku

Veronika Helmová

Zobrazit další články