Varování: Pokud vám v telefonu najdou aplikace, zaplatíte pokutu 215 000 Kč

Už bude každá aplikace v našem mobilu vyžadovat pravidelnou platbu. Provoz telefonu nás tak může ročně vyjít až na 215 tisíc korun. Kdo nezaplatí, bude odstřižen od internetu.

mobilní aplikace i Zdroj fotografie: Burkhard Mücke / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Vypadá to, že doba, kdy jsme si mohli sociální sítě a různé aplikace užívat zdarma, pomalu končí. Model, kdy prémiové zpoplatněné balíčky služeb odstraní z vaší oblíbené aplikace či sociální sítě reklamy, je už znám pár let. Uživatelé jsou na něj zvyklí u aplikací jako je Spotify nebo YouTube. Nově by se však mohlo týkat každé aplikace, kterou ve svém telefonu používáte. Roční poplatek za používání telefonu by se tak mohl vyšplhat až na necelý čtvrt milion korun.

Premium verze

Doteď byly takzvané premium verze, za které si tvůrci účtují měsíční poplatek, volitelnou možností. Benefitem bylo například zrušení reklam či rozšíření nabídky služeb. Aplikace, které nabízí základní verzi zdarma, spoléhají na to, že si jejich službu oblíbíte natolik, že po čase dobrovolně zvolíte prémiovou verzi. Většinou vás k tomu donutí velké množství reklam, bez kterých by sice aplikace nemohla nabízet své služby zdarma, ale které značně narušují váš zážitek z používání aplikace.

Všechny aplikace za poplatek

Dalším argumentem k tomu, proč zpoplatnit používané aplikace a sociální sítě, je ochrana osobních údajů. Každý uživatel, který si zakládá nový profil na sociální síti nebo v nové aplikace, musí udělit souhlas ke zpracování svých osobních údajů. Jedná se o sledování jeho aktivity napříč celým internetem. Na základě této aktivity mu následně daná aplikace či sociální síť nabízí personalizované reklamy, u kterých jě větší kupní potenciál.

iZdroj fotografie: Xnatedawgx / Creative Commons / CC BY-SA

Nová směrnice, kterou nedávno vydala Evropská Unie, však podmínky ke správnému plnění ochrany osobních údajů značně zpřísnila. Souhlas, který udělujeme při tvorbě účtu, se nemůže považovat za explicitní. Souhlas udělený tím, že za službu zaplatíme, však explicitní je. Zatím máme stále na výběr z obou možností, ale je jen otázkou času, kdy dojde k úplné monetizaci celého internetu.

200 tisíc ročně za používání mobilu

Může to znít jako strašák z distopické budoucnosti, ale taky se může jednat o blízkou realitu. Rakouská nezisková organizace spočítala, že v případě kompletního zpoplatnění všech služeb, by vyšel provoz telefonu na částku přesahující 8 tisíc eur. To je v přepočtu 215 tisíc korun. Je jasné, že podobnou částku by si mnoho lidí nemohlo dovolit. Můžeme jen doufat, že se nejedná o tajný způsob, jak populaci přimět k tomu, aby na svých mobilech trávila méně času.

Diskuze Vstoupit do diskuze
85 lidí právě čte
Autor článku

Veronika Helmová

Zobrazit další články