Již brzy: Každý majitel počítače bude povinen platit poplatek 4 000 Kč, tomu se nikdo nevyhne

Fungování internetových služeb nově řídí pravidelné předplatné. Dokonce i váš operační systém bude nově vyžadovat měsíční poplatek. Microsoft Windows přichází s novinkou pro běžné uživatele.

windows poplatek i Zdroj fotografie: BrayLockBoy / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Měsíční poplatky za různé aplikace je běžná praxe, díky které můžeme podporovat dané tvůrce. Na podobný model postupně přecházejí také sociální sítě. Podobně funguje například YouTube, který si za měsíční poplatek můžete užívat zcela bez reklam. Microsoft nyní přichází s novým Windows 365, který by pro mohl být běžnému uživateli poskytován na stejné bázi předplatného.

Poplatek za Windows 365

Windows 365 je takzvanou cloudovou verzí běžného operačního systému. V současné době ho Microsoft nabízí převážně firmám, které licenční poplatek stojí v přepočtu 4 tisíce korun měsíčně za jednoho uživatele. Cena se samozřejmě odvíjí od toho, jakou verzi firma využívá. Nedávno Microsoft zveřejnil zprávu, že by se v budoucnu mohla možnost používání Windows 365 rozšířit také na běžné uživatele.

Operační systém na cloudu – co to znamená?

Můžete si ho představit jako virtuální počítač, který běží na nějaké centrální databázi a vy se k němu můžete připojit kdykoliv a odkudkoliv. Znamenalo by to, že by váš operační systém už nebyl pevně svázaný s určitým zařízením, na kterém je nainstalovaný. Toto je výhodné především pro lidi, kteří často cestují a ne vždy mají možnost vzít si s sebou vlastní počítač. Taková služba je však z důvodu vytížení centrální databáze značně nákladná, a proto by za ní musel být účtovaný pravidelný poplatek.

iZdroj fotografie: Mike Mozart / Creative Commons / CC BY-SA

Zatím není jasné, kdy by mělo k zpřístupnění služby dojít. Objevují se názory, že by se toho mohli běžní uživatelé dočkat s nástupem verze Windows 12. Uživatelé systému Windows Insider mohou na cloudový Windows 365 přepnout už nyní. Umožní jim to nová funkce Windows Switch, k jejímuž použití musíte splňovat několik podmínek.

Výhody a nevýhody Windows 365

Mezi nesporné výhody patří dostupnost odkudkoliv. Díky cloudovému sdílení, byste vždycky měli k dispozici aktuální verzi operačního systému. Také hardwarové nároky na provoz takového systému jsou mnohem nižší a měli byste ho zvládnout rozjet na jakémkoliv zařízení.

Všechno má své nevýhody a to platí i u Windows 365. Zásadní nevýhodu určitě představují vyšší náklady v podobě měsíčního poplatku služby. K používání cloudového operačního systému navíc potřebujete připojení k internetu. Ačkoliv je dostupný internet v dnešní době už naprostou samozřejmostí, stále mohou existovat místa, kde je s připojením problém. Taky může občas dojít k výpadku internetu, který většinou nastává v tu nejméně vhodnou dobu.

Diskuze Vstoupit do diskuze
144 lidí právě čte
Autor článku

Veronika Helmová

Zobrazit další články