Je to tady: Kdo udělá za volantem tuto častou věc, ten přijde na místě o řidičák a zaplatí s mastnou pokutu

Nový zákon, který začal platit od 1. ledna 2024, výrazně zpřísňuje tresty pro řidiče, kteří porušují toto nařízení, a hrozí jim až 4 odebrané body, pokuta až 10 000 korun a v případě opakovaného přestupku odebrání řidičského průkazu na jeden rok.

i Zdroj fotografie: Fototrommer / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Jeden z největších problémů mezi řidiči spočívá v užívání mobilních telefonů během jízdy. I když je to samozřejmě zakázáno z vážných důvodů, stále existuje mnoho řidičů, kteří na toto omezení nedbají a s telefonem si nezákonně pohrávají za volantem. Od 1. ledna 2024 začal platit nový zákon, který má postihovat všechny takové řidiče. Za tohle nás bude čekat obří pokuta.

Velký podíl dopravních nehod

Skutečností je, že užívání telefonu během řízení patří mezi jedny z nejnebezpečnějších činností, které můžete za volantem provozovat. Každoročně tito nedisciplinovaní řidiči způsobí více než 10 000 dopravních nehod a jedná se o druhou nejčastější příčinu těchto incidentů. Zákon dosud tento závažný přečin relativně mírně postihoval a až do konce roku 2023 byla maximální pokuta stanovena ve výši 2 000 korun a odečet dvou bodů. To vzhledem k četnosti tohoto deliktu a jeho závažnosti rozhodně není dostatečně relevantní. Situace se však od roku 2024 dramaticky mění.

Větší pokuta a více trestných bodů

Novela zákona zpřísňuje stávající trest Od 1. ledna 2024. Nabyla účinnosti novela zákona týkající se postihu za užívání mobilního telefonu během řízení. Pokud vás nyní policie přistihne s telefonem v ruce za jízdy, neztratíte pouze 2 body, ale hned 4, a pokuta byla zvýšena na 2 500 – 3 500 korun. V případě, že se rozhodnete odvolat se a neuspějete, můžete čelit dodatečné pokutě ve výši 4 000 – 10 000 korun.

iZdroj fotografie: Depositephotos

Dvakrát a dost

Opakované chycení s telefonem za volantem v průběhu jednoho roku znamená odebrání řidičského průkazu na celý rok. Pokud kvůli užívání telefonu za volantem přijdete o řidičský průkaz na jeden rok, čeká vás nepříjemný proces jeho obnovení. Pro získání řidičského oprávnění budete muset projít psychologickými a závěrečnými zkouškami v autoškole, což si budete muset hradit ze svého. Telefon jednoduše nepatří za volant a mnohem bezpečnější je v případě, že musíte něco důležitého vyřídit, zastavit a klidně se věnovat všem potřebným záležitostem.

Jaký máte názor na zpřísnění tohoto trestu?

Diskuze Vstoupit do diskuze
111 lidí právě čte
Autor článku

Patrik Burčal

Zobrazit další články