V Česku se rozmohly podvody s energiemi: Lidé nevědomky platí tisíce navíc a dodavatelé si jen mastí kapsy

Skandální podvody s energiemi v Česku. Mnozí platí tisíce navíc, zatímco dodavatelé se obohacují, možná mezi ně patříme taky. Tyhle smlouvy nikdy nepodepisujte.

známou českou banku i Zdroj fotografie: Depositephotos
                   

Většinou zde informujeme o podvodech, které na vás číhají v online světě. Pozor byste si však měli dát také na podvodníky a podvody, se kterými se můžete setkat ve světě reálném. V poslední době se jedná především o podvody s energiemi. Tito lidé nabízí zdánlivé výhodné smlouvy o energiích, ve skutečnosti vás však oberou o spoustu peněz. Před těmito praktikami varuje také Energetický regulační úřad.

Mazané podvody s energiemi

V době, kdy spousta domácností řeší vysoké výdaje za energie, mají tyto podvody skutečně žně. Jen od začátku tohoto roku Energetický regulační úřad eviduje na 430 stížností od lidí, kteří se nechali podvodníky obalamutit. Tento trend jednoduše využívá aktuální situaci ve společnosti a podvodníci se ho budou snažit udržet, dokud jim bude vynášet potřebné zisky.

Po nabití telefonu by nabíječka neměla zůstat v v zásuvce: Spotřeba energie je ten méně podstatný důvod
podvody s energiemi
iZdroj fotografie: Depositephotos
Podpis takové smlouvy vás připraví o spoustu peněz.

Lidé by si proto měli dát dobrý pozor na to, s kým smlouvu o energiích uzavírají a rozhodně by si měli celou smlouvu důkladně pročíst, případně si vzít čas na rozmyšlenou. Při neuváženém podpisu pak můžete souhlasit s podmínkami, které vás posléze připraví o spoustu peněz.

Nepodlehněte jejich nátlaku

Výše zmíněnými radami byste se měli řídit především v případě, že na vás dotyčný obchodník vyvíjí nátlak. Většinou se lidi snaží zmást tvrzením, že když smlouvu nepodepíší okamžitě na místě, o výhodnou nabídku tím přijdou.

„Pro energošmejdy je typické, že se snaží využít momentu překvapení vyvolaného kombinací svých přesvědčovacích schopností a zavádějících informací. U zákazníka vyvolají dojem, že nabízejí extrémně výhodný produkt, smlouvu je ale nutné uzavřít okamžitě na místě. To zásadně nedoporučujeme,“ popsala podvody s energiemi členka rady ERÚ Markéta Zemanová.

Konec všech elektráren na Zemi je reálný. USA našla způsob, jak dostat neomezené množství energie z vesmíru
záležitost v bance
iZdroj fotografie: Depositephotos
Raději si dobře zkontrolujte a spočítejte, k čemu vás taková smlouva vlastně zaváže.

Ptejte se a ověřujte

Pokud si nejste čímkoliv jistí, ptejte se daného obchodníka tak dlouho, dokud vám neposkytne uspokojivou odpověď. Zároveň byste si také měli ověřit, zda má daný zprostředkovatel vůbec potřebná oprávnění, aby mohl svou činnost vykonávat nebo se jedná o pouhý podvod s energiemi.

To jednoduše zjistíte právě na stránkách Energetického regulačního úřadu. Zbystřit byste měli především u ceníku služeb, podle kterého si bude zprostředkovatel účtovat několikatisícové částky za naprosto banální úkony. Pokud takovou smlouvu podepíšete, v podstatě se necháte dobrovolně okrádat.

Diskuze Vstoupit do diskuze
146 lidí právě čte
Autor článku

Veronika Helmová

Zobrazit další články