První sci-fi román byl napsán už ve 2. století. Poznejte nadčasový příběh o mimozemšťanech, UFO a robotech

Před více jak 2 000 lety se ve vzdálené krajině zrodilo první science fiction, které popisovalo život ve vesmíru. Lukiános je považován za otce tohoto žánru.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Antický myslitel představil světu science fiction a představoval si budoucnost, ve které se lidé setkají s mimozemským životem. V jeho dílech se odehrávala i meziplanetární válka a krom jiného se tam objevil umělý život. Lukiános je obecně považován za jednoho z nejranějších romanopisců západní civilizace a mnoho učenců ho také pokládá za otce science fiction. Svá díla psal v řečtině a pokryl témata jako mimozemský život, vesmírné lodě a robotiku.

Tisíce let před Vernem a Wellsem

Lukiános vyprávěl příběhy Luciana a jeho posádky, kteří byli kosmonauti. Pracoval s vesmírnými loděmi, televizní projekcí, mluvícími stroji, umělou inteligencí, setkání s mimozemšťany i vesmírnými bitvami. Dále používal UFO, humanoidy i města, která se zrodila uvnitř živých organismů. Jeho práce Pravdivé příběhy je fiktivním příběhem, ve kterém předvídal mnohá témata, se kterými dnes science fiction běžně pracuje.

Příběh začíná Lucianem a jeho posádkou, která cestuje za Héraklovy sloupy, za nimiž je ovšem z kurzu smete obrovská bouře. Skončí na ostrově, kde najdou řeku plnou ryb a medvědů. Zakrátko se vydají na další cestu, jen aby je uneslo tornádo, které je vezme na Měsíc. Ocitnou se uprostřed války mezi vládci (Měsíc a Slunce), kteří vedou vesmírnou bitvu o ovládnutí Siria. Obě armády jsou popsané jako napůl stroje, napůl živé organismy.

Uvnitř gigantické velryby a propast

Nakonec vyhrají armády Slunce, poté je podepsán mír. Lukiános přitom pečlivě popisuje rozdíly života na Zemi a na Měsíci. Lucian a posádka jsou následně při cestě zpátky na Zemi spolknuti gigantickou velrybou. Uvnitř najdou různorodou populaci rybích lidí. Bojují s tajemnými tvory, až dojde k zabití samotné velryby, požáru a útěku. Jak pokračují v cestě oceánem, dorazí k obrovské propasti, kterou se jim však podaří obejít.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Takto objeví podivný kontinent, který se rozhodnou prozkoumat. Dílo končí velmi náhle Lucianovým prohlášením, že další dobrodružství budou popsána v dalších dílech, které však nebyly nikdy vydány. Lukiános je brán za prvního autora, který odlišoval realitu od fikce, což tehdy nebyl běžný postup. Pravdivé příběhy jsou také vyjádřením myšlenky cesty přes Atlantik a objevení dalších kontinentů, což předchází o 1 400 let Kryštofa Kolumba.

Jaké dílo science fiction žánru vás nejvíce ovlivnilo a čím?

Zdroj: ScienceNews

Diskuze Vstoupit do diskuze
75 lidí právě čte
Zobrazit další články
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Na herpes báječně zabírá i obklad z vaječné skořápky + dalších 6 tipů, jak se ho zbavit rychle a přírodní cestou
Události247.cz
Události247.cz
Prezidentské volby: Jak to, že Babiš už není favoritem? Může za to hned několik jasných věcí
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Francouzský odstřelovač se během první světové války ukryl ve falešné koňské mrtvole vedle německých zákopů
adbz.cz
adbz.cz
Rostlina, kterou klíšťata k smrti nenávidí. Stačí ji usušit a zalít horkou vodou – domácí účinný repelent je na světě