Laboratoře mají vypustit miliardy geneticky upravených komárů. Záměrem je eliminace přenosu nemocí

V nejbližší době mají být vypuštěny miliardy modifikovaných komárů ve snaze bojovat proti přenosu různých chorob. Objevila se však řada nesouhlasných názorů a obav.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Oficiální schválení odstartovalo misi, která má zlikvidovat komáry přenášející nemoci jako horečku dengue nebo virus zika. Poté, co prošla posouzením rizikovosti, dostala společnost Oxitec svolení k experimentálnímu použití 2,4 miliardy upravených komárů. Více jak 2 miliardy budou vypuštěny v Kalifornii a dalších skoro 400 milionů na Floridě. Bude se jednat o dvě nezávislé vlny, první během roku 2022 a další v roce 2024.

Likvidace pomocí vlastní populace

Toto schválení vychází z úspěšného pilotního projektu na Florida Keys, který se odehrál v roce 2021. Nový projekt teď dostal zelenou od EPA a žádosti se dají poslat k posouzení místním státním regulátorům. Plán je vypuštění miliard samečků komárů Aedes aegypti, kteří nebodají a mají geneticky upravený protein tTAV-OX503. Tento druh není v Kalifornii ani na Floridě původní, stal se ale prominentním přenašečem několika nemocí.

iZdroj fotografie: Pxhere

To zahrnuje horečku dengue, chikungunya, virus zika a žlutou horečku. Jakmile se tito noví samci spáří se samičkami, protein bude předán dál a efektivně zabije samičí potomky, než dosáhnou dospělosti. Tím pádem redukuje lokální populaci komárů a naruší – aspoň teoreticky – přenos těchto nemocí. Ačkoli komáři prošli v Oxitecu mnoha zkouškami, ne každému se zamlouvá vypouštění upravených hejn někam do přírody.

Kontroverzní a rozporuplný projekt

Jedním z důvodů kontroverze byla studie z roku 2019, která zkoumala právě komáry Oxitecu v Brazílii. Došla k závěru, že projekt nefungoval a mnoho komárů přežilo do dospělosti. To pravděpodobně ještě prohloubilo už tak vážný místní komáří problém. Nicméně editor deníku vznesl proti studii námitku a upozornil také na to, že nejde o jedinou výhradu proti provedenému výzkumu. I v Kalifornii vyvolala zpráva některé odmítavé hlasy.

iZdroj fotografie: Pxhere

Dr. Robert Gould, prezident Physicians for Social Responsibility, uvedl v prohlášení pro Friends of the Earth, že „jednou vypuštěné komáry nelze žádným způsobem odvolat. Místo neregulovatelného vzdušného genetického experimentu potřebujeme preventivní opatření, tvrdá data a příslušná bezpečnostní opatření.“ Přidal se k němu i Jaydee Hansen, ředitel International Center for Technology Assesment and Center for Food Safety.

Více nesouhlasných stanovisek

„Tento experiment není nezbytný a je navíc nebezpečný. V Kalifornii totiž nejsou žádné místní případy dengue nebo žluté horečky, viru zika nebo chikungunya.“ Oxitec se snažil tyto veřejné obavy potlačit prohlášením, že jejich komáři jsou nastaveni jako bezpečná a udržitelná varianta kontroly škůdců. Nepoškodí nijak užitečný hmyz jako včely nebo motýly. Nicméně se nezdá, že by vyhrocená diskuse opadla nějak brzy.

„Vzhledem k možnému zdravotnímu riziku, které komáři představují napříč Spojenými státy, pracujeme na tom, aby tato technologie byla dostupná a přístupná. Tyto pilotní programy, ve kterých lze její účinnost předvést v rozdílných klimatických podmínkách, v tom budou hrát podstatnou roli. Těšíme se na to, až letos vše zprovozníme,“ uvedl v prohlášení Grey Frandsen, výkonný ředitel společnosti Oxitec. Nezbývá tedy než počkat na vypuštění.

Jak se na tento projekt díváte a schválili byste ho?

Zdroj: ScienceDirect

Diskuze Vstoupit do diskuze
60 lidí právě čte
Zobrazit další články
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Kancelářský držák monitoru s vynikající ergonomií NB G45
Události247.cz
Události247.cz
Olomoucké tvarůžky musely z pultů kvůli plísni. Do prodeje se jen tak nevrátí
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Turecko má vlastní balistickou raketu Tayfun, doletí i přes 500 km a může být základem pro raketu s dosahem 2 500 km
adbz.cz
adbz.cz
Nevýrazný řadový dům proměnili na skvost umění. Zachoval si přitom původní viktoriánskou část