Koukal na fotografie na Instagramu, za pár minut byl o 150 000 Kč chudší. Jde o novou fintu

Podvody na Instagramu jsou mnohem běžnější, než si možná myslíte. Přinášíme přehled těch nejčastějších, které své oběti pravidelně připravují o peníze.

hovor vás připraví o peníze i Zdroj fotografie: Depositephotos
                   

Instagram je v dnešní době jedna z nejoblíbenějších a nejnavštěvovanějších sociálních sítí vůbec. Měsíčně na něm působí miliarda uživatelů na celém světě. Toto prostředí značně nahrává různým kyberzločincům, kteří si mezi uživateli hledají své oběti. Podvody na Instagramu mohou být stejně devastující jako všechny ostatní. Kdo na ně naletí, může přijít řádově i o stovky tisíc korun. Jaké podvody na Instagramu „frčí“ nejčastěji?

Romantické podvody na Instagramu

Těmto podvodům nahrává samotný koncept této sociální sítě. I když se primárně nejedná o seznamku, touha o propojení se stejně smýšlejícími lidmi zde přeci jen hraje prim. Romantické podvody na Instagramu tedy nejsou nic neobvyklého. Podvodníci k nim většinou používají falešné nebo ukradené profily a své oběti si důkladně vybírají podle osobních informací, které na sebe uživatelé ve svých profilech často nevědomky prozradí.

podvody na Instagramu iZdroj fotografie: Yuri Samoilov / Creative Commons / CC BY-SA

Sami se pak vydávají za čerstvě rozvedené či ovdovělé jedince, kteří hledají svou spřízněnou duši. Často se taky vydávají za vojáky, kteří mají především mezi mladými slečnami velký úspěch. Během pár zpráv dotyčné oběti vyznají nehynoucí lásku, a když ji mají omotanou kolem prstu, začnou vyžadovat peníze. Vždy si k tomu připraví srdceryvný příběh, kterému žádná zamilovaná dívka neodolá. Mnohdy však přijde o všechny své úspory a dotyčný s ní následně přestane komunikovat.

Loterijní, úvěrové a investiční podvody

Pozor byste si měli dát také na extrémně výhodné nabídky různých bankovních či investičních společností. Není tajemstvím, že reklama na Instagramu bývá často zneužívána právě podvodníky, kteří svým obětem slibují pohádkové výdělky bez práce. Nic takového v reálném životě ale neexistuje, takže si na takové podvody na Instagramu dejte dobrý pozor.

Podvodníci pro své reklamy často zneužívají nástrojů AI, díky kterým doslova ukradnou tvář i hlas nějaké známé osobnosti, která má jejich nabídce dodat na důvěryhodnosti. Než na pohádkovou výhru z loterie, výhodný úvěr nebo investici zareagujete, nejprve si o ní na internetu zjistěte pár informací. Velmi pravděpodobně se bude jednat o podvod, který z obětí tahá jejich platební údaje.

otisk prstu
iZdroj fotografie: www.Pixel.la Free Stock Photos / Creative Commons / CC BY-SA

Pracovní podvody a falešné předplatné

Podvody na Instagramu většinou fungují na známém phishingovém principu. Podvodníci své oběti přimějí kliknout na inkriminovaný odkaz, kde z nich následně vytáhnou osobní i platební informace. Mezi ně patří i takzvané pracovní podvody, kdy podvodná reklama na Instagramu láká na pohádkový přivýdělek z pohodlí domova. Stejně jako u investic, žádný jednoduchý legální trik k rychlému zbohatnutí neexistuje a podobné reklamy jsou téměř vždy podvod.

způsoby podvodů na Instagramu

Varování: Jedno kliknutí na Instagramu vás může stát 75 000 Kč, v Česku se šíří nové způsoby podvodů

Podobně fungují i lákavé nabídky na falešné předplatné vaší oblíbené streamovací služby. Oběť si mnohdy ani nevšimne, že nabídka nepřišla z oficiálního profilu společnosti a během pár chvil přijde o své úspory. Dávejte si tedy dobrý pozor, na co na Instagramu reagujete a jaké informace o sobě prozrazujete ve svém profilu. Vše může být podvodníky zneužito proti vám.

Diskuze Vstoupit do diskuze
51 lidí právě čte
Autor článku

Veronika Helmová

Zobrazit další články