Varování: Jedno kliknutí na Instagramu vás může stát 75 000 Kč, v Česku se šíří nové způsoby podvodů

Podvodníci neustále vymýšlí nové způsoby podvodů. Zaměřují se i na oblíbenou sociální síť maldých – Instagram. Jejich praktiky jsou rafinované a ukradnou vám účet i peníze.

způsoby podvodů na Instagramu i Zdroj fotografie: Santeri Viinamäki / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Internet a sociální sítě jsou velmi plodným prostředím pro mnoho podvodníků. Ve virtuálním světě se pohybují miliony uživatelů, což představuje velké množství jednoduše přístupných obětí. Informovanost o praktikách podvodníků se naštěstí rychle šíří. Ovšem podvodníci neustále přicházejí s novými způsoby podvodů. My se dnes zaměříme na ty, které se nově objevují na oblíbeném Instagramu.

Nejčastější způsoby podvodů

Často se v našich článcích zabýváme tím nejběžnějším ze všech podvodů – phishingem. Ačkoliv je povědomí o této praktice už značně rošířené, stále se jedná o nečastěji využívaný způsob podvodu. Jeho princip je jednoduchý. Podvodníci vás pod různými záminkami přimějí kliknout na falešný odkaz a následně z vás vytáhnou citlivá osobní data. Většinou cíli na vaše přihlašovací údaje nebo dokonce na přístup k vašemu bankovnímu účtu.

Mezi další časté způsoby podvodů patří i falešné reklamy. Fungují na podobném principu jako phishing. Nalákají vás kliknout na falešný odkaz a slíbí vám za to exkluzivní produkty, které pravděpodobně nikdy neuvidíte. V lepším případě provedete jednorázovou platbu za zboží, které vám nikdy nedorazí. V tom horším podvodníci ukradnou údaje k vašemu bankovnímu účtu a peníze se vám z něj budou ztrácet pravidelně.

iZdroj fotografie: Today Testing / Creative Commons / CC BY-SA

Nové podvody na Instagramu

Instagram poskytuje podvodníkům specifické prostředí, ve kterém přicházejí s nejrůznějšími způsoby podvodů. Instagram se těší velké oblibě především u mladších lidí, kteří jsou většinou lehce manipulovatelní. Nově tak můžete narazit na velké množstí falešných influencerů. Své oběti lákají sliby o navýšení počtu sledujících či odborného poradenství o tom, jak se stát úspěšným influencerem. Stejně jako u phishingu tak přimějí své oběti kliknout na inkriminovaný odkaz, kde jim ukradnou jejich osobní data. Kromě Instagramového účtu vás však mohou připravit také o vaše peníze.

Přímo na influencery nově cílí falešní sponzoři. Opět stejný způsob starého známého podvodu skrytý za novým kabátkem. Pokud vás osloví neznámá značka a nabízí vám sponzorství, vždy si nejdřív zjistěte všechny možné informace než na cokoliv přistoupíte. Údajů o falešných sponzorech bude velmi málo, jestli vůbec nějaké. Jasným ukazatelem, že se jedná o podvod může být i zpráva, kterou vás oslovili. Jestli je napsana špatnou češtinou a celkově působí, jako kdyby jí psal robot, skoro určitě se jedná o podvod.

Diskuze Vstoupit do diskuze
86 lidí právě čte
Autor článku

Veronika Helmová

Zobrazit další články