Pozor na telefonát od falešné policie: Čech ho zvedl, nevědomky se během pár minut připravil o 400 000 Kč

Zvedl telefonát, o pár sekund později přišel o 400 000 Kč. Nový trik podvodníků se šíří jako lavina. Vydávají se za pracovníky Europolu. Na tohle si dejte dobrý pozor.

neplatné bankovky i Zdroj fotografie: Depositephotos
                   

Kyberzločinci na konci dubna přišli s opravdu důmyslným a sofistikovaným podvodem, který si zatím vyžádal jednu oběť v Moravskoslezském kraji. Jeden telefonát tak muže připravil o 400 tisíc korun, které sám odeslal na zahraniční účet. Údajně mu volal pracovník Europolu, který ho chtěl ochránit před odcizením jeho identity.

Telefonát z Europolu

Europol je oficiální instituce, která spadá do pravomoci Evropské unie a bojuje proti organizovanému zločinu. Podvodníci si doslova hrají na účastníky této evropské policie. Své oběti se představí falešným jménem, vymyslí si vlastní číslo průkazu i tajný název jejich konkrétního případu. Důvěřivé oběti tak může připadat, že skutečně hovoří s příslušníkem nadnárodní instituce.

Podobný dojem získal i muž z Frýdecko-Místecka, kterého domnělý Europol kontaktoval kvůli podezření ze zneužití jeho identity. Ironií osudu je, že právě k tomu sloužil právě probíhající telefonát s domnělým příslušníkem Europolu.

telefonát
iZdroj fotografie: Satheesh Sankaran / Creative Commons / CC BY-SA
Podvodníci muže přesvědčili, aby své peníze převedl do bitcoin peněženky.

Zachraňte své peníze

Podvodníkovi se podařilo muže přesvědčit, že se skutečně nachází v ohrožení. Vyplašený muž si tak vyslechl podrobné kroky, které má učinit, aby ochránil své úspory. V první řadě ho dotyčný požádal, aby své finanční prostředky převedl na bitcoinové peněženky. Po několika neúspěšných pokusech mu následně údajný kriminalista poradil, aby své peníze zaslal na zahraniční účet mimo Evropskou unii. Dokonce dotyčného upozornil na to, že se může banka pokusit takový převod peněz zastavit. Měl však trvat na okamžité platbě pod smyšlenou záminkou, že peníze posílá kamarádovi v nouzi.

Následně ho dotyčný požádal o zaslání kopie jeho občanského průkazu. Poškozený muž všechny kroky splnil do puntíku, aniž by se nad takovým jednáním pozastavil. Jeden telefonát ho tak připravil o veškeré úspory, které činily 400 tisíc korun, a přispěl ke skutečnému zneužití své identity.

zdražování netflixu

Hromadná krádež Netflix účtů v Česku: Rychle si zkontrolujte ten svůj, hrozí i ztráta bankovního účtu

Na tohle nesmíte naletět

Pokud podobný telefonát obdržíte i vy, dejte si na podobné praktiky dobrý pozor. Znalý člověk se pravděpodobně pozastaví už nad skutečností, že mu volá někdo z nadnárodní evropské instituce. Takové situace se většinou dějí pouze ve filmech, nikoliv v reálném životě. V každém případě byste měli zpozornět, pokud po vás bude dotyčný požadovat převod peněz na nějaký neznámý účet. Skutečný bankéř ani policista nic takového nikdy nevyžaduje a při podezření ze zneužití vaší identity nechají váš bankovní účet jednoduše zablokovat.

Diskuze Vstoupit do diskuze
120 lidí právě čte
Autor článku

Veronika Helmová

Zobrazit další články