Telefonát s rodinným příslušníkem se v roce 2024 pořádně prodraží. Kdo si nedá pozor, zaplatí klidně 15 000 Kč

Telefonát s rodinným příslušníkem se v roce 2024 pořádně prodraží. Kdo se nevyvaruje klasické chybě, může přijít i o 15 000 Kč. Varujte před tím především své seniory.

virální video i Zdroj fotografie: Depositephotos
                   

Představte si, že byste zavolali své babičce a požádali ji o finanční výpomoc v době životní krize. Málo která babička by v takovém případě pomoc odmítla. A teď si představte, že byste babičce nevolali vy, ale podvodník, který by se za vás vydával. Ano, první takové podvody se už skutečně dějí. Telefonát s domnělým rodinným příslušníkem už obral americké seniory o téměř 9 miliard dolarů. Může za to vzestup umělé inteligence, která dokáže napodobit jakýkoliv hlas.

Podvodný telefonát s rodinným příslušníkem

Umělá inteligence začíná mít v moderním světě poměrně rozsáhlé využití. V mnoha ohledech nám dokáže zjednodušit naše životy a její používání je velmi jednoduché. Postupně se však začíná projevovat také její stinná stránka, která dokazuje, že v nesprávných rukou může umělá inteligence představovat poměrně nebezpečnou zbraň.

Své využití našla také u kybernetických podvodníků, kteří díky ní dokáží obalamutit důvěřivé seniory a připravit je o veškeré úspory. Jeden takový telefonát s rodinným příslušníkem může důchodce připravit až o 15 tisíc korun, které mu už nikdy nikdo nevrátí.

telefonát s rodinným příslušníkem
iZdroj fotografie: Depositephotos
Nový druh podvodu je nebezpečný především pro důvěřivé seniory.

Jednoduché napodobení hlasu

Využití umělé inteligence pro tento nejnovější podvod je poměrně sofistikované. Podvodníci dokážou umělou inteligenci naučit napodobovat jakýkoliv hlas, který mohou následně využít k podvodnému telefonátu s rodinným příslušníkem. Stačí jim k tomu pouze pár nahrávek, které mohou stáhnout například ze sdílených videí na sociálních sítích.

Podvodníci si tak předem vytipují svou oběť a důkladně se na tento podvod připraví. Během telefonátu se pak snaží z důvěřivé babičky vymámit peníze, jako výpomoc v tíživé životní situaci. Ve skutečnosti s obětí ani nemluví. Odpovědi zapisují do programu umělé inteligence, která je následně přetlumočí do telefonu hlasem dítěte nebo vnuka podvedené oběti.

Policejní auto

Zvedl jeden telefonát a přišel o 777 000 Kč: Tohle se může ještě dnes stát i vám

Předpokládá se masivní rozšíření tohoto podvodu

V tuto chvíli jsou případy takového podvodu známé pouze na území Ameriky. Experti na kybernetickou a informační bezpečnost však předpokládají, že brzy dojde k rozšíření do Evropy. Jenom v Americe došlo vloni k 5 tisícům těchto podvodů. Meziročně se tak jejich výskyt zvýšil o celé tři procenta. Do budoucna tak můžeme podobné praktiky očekávat také v České republice, takže bychom na ně měli naše rodinné příslušníky připravit, dokud je ještě čas.

Diskuze Vstoupit do diskuze
78 lidí právě čte
Autor článku

Veronika Helmová

Zobrazit další články