Seniorka z Česka přišla kvůli klasické chybě na sociálních sítích o 30 000 Kč. Možná ji děláte i vy

Internetoví podvodníci jsou velmi rafinovaní. Své oběti dokáží oklamat i těmi nejméně uvěřitelnými způsoby. Své o tom ví i seniorka z Náchodu, kterou obrali o 30 tisíc korun.

hovor vás připraví o peníze i Zdroj fotografie: Depositephotos
                   

Často píšeme o tom, že podvodníci jsou úplně všude a nikdy nevíte, za koho se v online prostoru vydávají. Policie téměř denně řeší několik případů podvodů. Některé z nich jsou skutečně bizarní a neuvěřitelné. Kyberzločinci se vydávají za investiční poradce, bankéře i známé osobnosti. Všichni do jednoho svým obětem slíbí pohádkové výhry nebo výdělky. Důvěřivé lidi tak podobné podvody běžně stojí i několik desítek tisíc korun.

Psala si s Elonem Muskem

Opravdu neuvěřitelný případ řeší policie na Náchodsku. Téměř 70 letou seniorku obrali podvodníci o více jak 30 tisíc korun. Vydávali se za miliardáře Elona Muska, se kterým se seniorka údajně seznámila na sociálních sítích. Podle výpovědi se měla účastnit nějaké internetové soutěže a vyhrát automobil značky Tesla. Už to byl pravděpodobně podvod. Žena výhru odmítla a najednou jí měl oslovit sám Elon Musk. Sliboval jí VIP vstup do své společnosti i jedinečný pohled na start rakety do vesmíru. Vše, co musela udělat, bylo investovat do údajných akcií společnosti Tesla.

podvodníci
iZdroj fotografie: Miomir Magdevski / Creative Commons / CC BY-SA

Podvodníci na každém rohu

Podobných případů je mnohem víc než by se mohlo na první pohled zdát. Ačkoliv to může čtenáři znít nepravděpodobně, podvodníci jsou ve svých podvodech skutečně rafinovaní a velmi přesvědčiví. Podobný podvod stál padesátiletou ženu z Olomouce 175 tisíc korun. Obdržela email od své banky, která jí nabízela výhodnou aktivaci Smart klíče. Jednalo se samozřejmě o povedený podvod, kdy podvodníci imitovali vzhled i stránky konkrétní banky, které důvěřivou ženu zmátly. Když klikla na přiložený odkaz a vyplnila požadované údaje, podvodníci velice lehce získali přístup k jejímu bankovnímu účtu a všem jejím financím.

Podobně naletěla i další žena z Olomouce, která kvůli jedné podvodné SMS zprávě přišla o 34 tisíc korun. Podvodníci se tentokrát vydávali za dopravní společnost a ženu informovali, že nelze doručit její balíček. Žena bez váhání klikla na přiložený odkaz a vyplnila všechny požadované informace. Dokonce zaplatila i poplatek ve výši 6,50 korun. To se jí však stalo osudným, protože v tu chvíli získali útočníci údaje k její platební kartě a mohli jí nekontrolovaně vybílit účet.

mobilního operátora

Nový podvod: Tato SMS vás během pár minut obere o 15 000 Kč. Byla rozeslána už statisícům Čechů

Výhodné investice

Snad nejhůře dopadl muž z Vyškova, který podvodníkům naletěl hned dvakrát. Nejdříve se nechal nalákat na výhodné investice. Když si chtěl své zisky z invetice vybrat, vyskytl se problém, který vyžadoval zaplacení dalších a dalších poplatků. Ve výsledku mu měl pomoct falešný bankéř, který však dál jen vyžadoval další peníze. Podvodníci tak muže během pár měsíců obrali o jeden milion korun.

Diskuze Vstoupit do diskuze
104 lidí právě čte
Autor článku

Veronika Helmová

Zobrazit další články