Navštívili jste v poslední době jednu z nových internetových stránek? Tváří se jako vaše banka, jde však o podvod

Pozor na nové podvodné webové stránky: Tváří se jako internetové bankovnictví, jde však o podvod, který oběť během pár minut okrade o všechny úspory.

hovor vás připraví o peníze i Zdroj fotografie: Depositephotos
                   

Věděli jste, že ne všechny webové stránky s doménou .cz jsou bezpečné? Sdružení CZ.NIC neustále řeší blokaci podezřelých internetových stránek ze zahraničí, které zneužívají českou doménu. Mnohdy se jedná o podvodné imitace bankovních webů, které primárně slouží k phishingovým podvodům a důvěřivé uživatele okrádají o peníze.

Nebezpečné webové stránky ze zahraničí

Už to aspoň jednou zažil téměř každý z nás. V e-mailové schránce vám přistála nevyžádaná zpráva, která obsahovala odkaz na inkriminovanou webovou stránku. Jindy to je zase SMS zpráva od údajné dopravní společnosti nebo podvodná reklama na sociálních sítích. Všechny tyto způsoby vás mají vylákat na podvodné webové stránky, které mnohdy napodobují oficiální stránky nadnárodních firem, nebo dokonce bankovních institucí.

Jejich účel je jednoduchý – důvěřivé a nepozorné uživatele okrádají o citlivé osobní údaje nebo získávají přístup k jejich bankovním účtům. Falešné webové stránky přitom zneužívají doménu .cz, aby tak oklamali své oběti. Mnohdy jsou však stránky vytvořeny v zahraničí a registrovány na neexistující osoby v České republice.

webové stránky
iZdroj fotografie: Jbtonystark / Creative Commons / CC BY-SA
Návštěva těchto webových stránek vás může připravit o vše.

Článek 17 Pravidel registrace

Vyhledáváním a blokováním těchto nebezpečných webů se zabývá sdružení CZ.NIC. Postupují při tom podle článku 17 Pravidel registrace. Většinou se jedná o webové stránky, které svou registrací porušují národní nebo mezinárodní počítačovou bezpečnost. V drtivé většině se pak jedná o imitace bankovních webů, které jsou s ohledem na odcizené platební údaje zdaleka nejnebezpečnější. V poslední době tak byly konkrétně zablokovány weby mojeonline-csob.cz, lbfio.cz, csob-klic.cz a lbsfio.cz. Aktuální seznam zablokovaných webů můžete najít přímo na stránkách sdružení CZ.NIC.

mobilního operátora

Klienti oblíbené české banky mají problém: Kvůli jedinému přihlášení do internetového bankovnictví hrozí ztráta peněz

Všechny weby zablokovat nelze

Boj s kybernetickou kriminalitou je bohužel mnohem náročnější. Ačkoliv sdružení CZ.NIC aktualizuje seznam zablokovaných webů každou hodinu denně, stále se v online prostoru najde velké množství nebezpečných stránek. Sdružení může navíc blokovat pouze webové stránky, které používají doménu .cz. Weby se zahraničními doménami tak zůstávají přístupné a představují potenciální nebezpečí pro každého nepozorného uživatele.

Diskuze Vstoupit do diskuze
126 lidí právě čte
Autor článku

Veronika Helmová

Zobrazit další články