Klienti oblíbené české banky mají problém: Kvůli jedinému přihlášení do internetového bankovnictví hrozí ztráta peněz

Klienti oblíbené české banky by se měli mít na pozoru. Nový trik podvodníků spoléhá na jejich nepozornost, která je připraví o peníze. O kterou banku se jedná?

mobilního operátora i Zdroj fotografie: Depositephotos
                   

České banky čelí sofistikovanému podvodu kyberzločinců. Využívají k tomu vyhledávač společnosti Google, na kterém propagují své falešné internetové stránky napadené banky. Díky tomu se falešné stránky objeví na předních příčkách vyhledávání a nepozorný uživatel se může lehce chytit do sítí podvodu.

České banky v ohrožení

O podvodu informovala Česká bankovní asociace (ČBA). V prohlášení však nebylo uvedno, o jakou konkrétní banku se jedná nebo zda jsou v ohrožení všechny české banky. Podle oficiálního prohlášení ČBA využívají podvodníci falešné webové stránky, které se tváří jako oficiální stránky dané banky. Tyto stránky cílí na všechny klienty, kteří stále využívají internetové bankovnictví místo mobilní aplikace. Falešná webová stránka je navržena tak, aby nepozorného uživatele připravila o jeho přístupové údaje k bankovnímu účtu.

Pohled na Reiffeisenbank
iZdroj fotografie: Richard Mayer / Creative Commons / CC BY-SA
Další banka čelí podvodům na své klienty

Klienti Raiffeinsenbank, pozor!

Konkrétní pojmenování, kterou banku momentálně podvodníci využívají, přinesl následně server Seznam Zprávy. V současné době jsou tak v největším ohrožení klienti Raiffeinsenbank. Pokud si do vyhledávače zadáte název této banky, mezi prvními výsledky vyhledávání se může vyskytnou právě falešná stránka podvodníků. Odkaz se skrývá za oficiální reklamou Googlu. Podvodníci spoléhají na nepozornost jednotlivých uživatelů, kteří mají tendenci kliknout na první odkaz, který jim vyhledávač Googlu nabídne.

Bankovní podvod

Patříte mezi klienty ČSOB? Tento nový podvod vás okrade o 15 000 Kč, nachytalo se už 32 tisíc Čechů

Jak se bránit?

V první řadě byste si vždy měli všímat internetové adresy daného odkazu. Oficiální web Raiffeinsenbank má tvar „rb.cz“, zatímco falešné stránky používají adresu ve tvaru „raiffaisenrb.blogspot.com“. Nejbezpečnější je zadávat adresu přímo do řádku webové adresy a vyhnout se vyhledávání pomocí Googlu, kde může lehce dojít k omylu. Pokud chcete mít stoprocentní jistotu, že se nestanete obětí takového podvodu, používejte mobilní aplikaci české banky. Obecně mají proti podobným útokům mnohem lepší zabezpečení.

Diskuze Vstoupit do diskuze
108 lidí právě čte
Autor článku

Veronika Helmová

Zobrazit další články