Hlavně na nic neklikat: Českem se šíří podvodné SMS zprávy a e-maily od České pošty

A je to tady znovu. Podvodníci se skrze phishing snaží Čechy okrást o tisíce, tentokrát si vybrali zákazníky České pošty.

i Zdroj fotografie: Art Jarka / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Phishing je trik, který se používá k získání citlivých informací formou elektronické komunikace. Tato podvodná technika se snaží nalákat lidi tím, že se tváří, jako by pocházela od známých sociálních sítí, aukčních webů, online platebních portálů, státních úřadů nebo dokonce od IT správců. Phishingu se objevuje v dnešní době stále více a obětí, kteří podvodu naletí, bohužel stále přibývá. Teď cílí podvodníci na zákazníky České pošty, která o tomto problému informuje na svých oficiálních stránkách.

Nechutný podvod 

Česká pošta tento problém již zaregistrovala a proto informovala všechny své zákazníky, aby si na podvod dali pozor. Ve svém oficiálním prohlášení varují: „Žádáme vás, abyste si dávali pozor na všechny vaše příchozí e-maily, především z neznámých adres a adres, na které upozorňujeme. Jestliže obdržíte podvodný e-mail vztahující se k České poště, děkujeme, že jej odešlete na adresu [email protected]. Česká pošta podala trestní oznámení na neznámého pachatele a spolupracuje s Policií České republiky.

Phishing využívá státní subjekty i komerční sféry

V tomto případě se jedná o SMS zprávy, ve kterých podvodníci, vydávající se za Českou poštu, žádají osloveného o to, aby si vyzvedl na poště balíček. Má to však háček – požadují poplatek za proclení, jelikož má balíček údajně pocházet z ciziny. Častokrát se jedná o malé částky, škody jsou však obrovské.

Podvodná SMS iZdroj fotografie: abcMedia.cz

V případě, že se člověk nachytá, poskytne podvodníkům citlivé údaje, kvůli kterým následně může přijít o jednotky, ale klidně i stovky tisíc korun.

Na co si dát pozor

Pokud žádný balík nečekáte, dost pravděpodobně vám žádný nepřišel. Zvlášť pokud v cizině nežije nikdo, koho znáte. Pokud však máte pocit, že by vám nějaký balík z ciziny mohl přijít, je lepší v tomto případě kontaktovat Českou poštu a zeptat se, zda nemá nějaký balíček na vaše jméno. Zároveň neklikejte na žádné odkazy, které se v SMS nachází a hlavně neposkytujte žádné osobní údaje, hlavně ne ty platební.


Diskuze Vstoupit do diskuze
147 lidí právě čte
Autor článku

Marek Motyčák

Redaktorem jsem již 6. rokem. Specializuji se na optické a vizuální testy, hádanky a rébusy, ale i zpravodajství a informace o nových technologiích, přičemž zábavnou formou podporuji vědeckou gramotnost čtenářů.

Zobrazit další články