Každý, kdo se chystá letos na dovolenou, může přijít o spoustu peněz. Jde o podvod týkající se ubytování, mnozí už se stihli nachytat. Pozor na extrémně výhodné nabídky.
Pokud se letos chystáte na dovolenou, měli byste se mít na pozoru před nejnovějšími podvody. Kybernetičtí podvodníci dokáží využít jakékoliv situace a své podvody vždy vhodně přizpůsobí aktuálnímu období a dění ve společnosti. V současné době se proto množí podvodné weby, které nabízí výhodné ubytování nebo falešné akční nabídky na dovolenou snů. Kdo se nechá nachytat, může přijít o veškeré úspory.
Pokud na dovolenou, tak bezpečně
Experti na kybernetickou bezpečnost v posledních týdnech zaznamenali zvýšený výskyt podvodných webových stránek, které cílí na cestování. Většinou se jedná o různé napodobeniny známých ubytovacích služeb nebo portálů k zakoupení letenek. V předchozích měsících bylo zaregistrováno na 25 tisíc nových domén, které souvisí s ubytováním nebo cestováním. Každá 33. z nich byla podezřelá nebo přímo škodlivá. Dá se mezi nimi najít hned několik napodobenin známé ubytovací služby Booking.com.
Pokud tedy plánujete jet na dovolenou, kterou si zařizujete sami, mějte se před podobnými praktikami na pozoru. Nenechejte se zlákat příliš levnými nabídkami od neověřených portálů. Ubytování a letenky vždy zařizujte přes známé a ověřené služby. V opačném případě můžete místo dovolené řešit ztrátu veškerých úspor.
Falešné dovolenkové nabídky
Podvodníci však nečekají až na jejich falešné webové stránky narazíte sami a aktivně se vás na ně snaží nalákat. Do e-mailu vám tak můžou chodit různé extrémně výhodné nabídky na dovolenou. Žádná z nich vás však do vysněné destinace nedostane, naopak vás připraví o veškeré úspory. E-maily se opět snaží napodobovat známý ubytovací portál Booking.com. Experti na kybernetickou bezpečnosti zaznamenali zvýšenou aktivitu takových phishingových aktivit v květnu tohoto roku. Součástí e-mailu byla příloha s údajnou nabídkou, jak uvádí web Chip.cz.
Přílohu však nebylo možné otevřít a vždy se zobrazila chybová hláška. Následně mohla být dotyčná oběť přesměrována na falešné webové stránky nebo byla příloha nakažena nebezpečným virem. V obou případech však hrozila ztráta velkého množství peněz. V takových případech je důležité věnovat pozornost tvaru e-mailové adresy odesílatele a nikdy neotvírat přílohu, pokud nevíte, od koho přišla.